1973 Odbitka żelatynowo-srebrowa, wym. 26,7 x 26,7 cm; w oprawie (drewniana rama, szkło) Sygn. i dat. odwrocie Vintage print
Fotografia dokumentująca jedną z najważniejszych realizacji artysty, w ramach której testował na ulicach Warszawy zaprojektowany i wykonany przez siebie utopijny Pojazd. Jego konstrukcja miała formę platformy na kołach napędzanej ruchem chodzącego po niej autora za pomocą mechanicznych przekładni. Pojazd poruszał się tylko do przodu i tylko w jednym kierunku - "absurdalnego postępu"; artysta musiał przejść 10 metrów, alby Pojazd przesunął się o 5 metrów. Pojazd przedstawiony jako performans w przestrzeni miasta, był jedną z pierwszych, performatywnych prac wyprowadzających sztukę poza ramy instytucjonalne w przestrzeń społeczną. Artysta uważany za pioniera sztuki publicznej łączył w Pojeździe ideę projektowania z zaangażowaniem społecznym. Dla autora jego projekt był "metaforą sytuacji liberalnego zniewolenia i braku wpływu na życie społeczne w latach siedemdziesiątych". Wykonany w 1971 był pierwszym z serii Pojazdów (kontynuowanych w kolejnych dekadach) i jedynym zrealizowanym w Polsce.
Praca reprodukowana m.in: Public Address. Krzysztof Wodiczko, Walker Art Center, Minneapolis 1992; Krzysztof Wodiczko. The 4th Hiroshima Art Prize, Hiroshima City Museum of Contemporary Art, Hiroshima 1999; Krzysztof Wodiczko, Criticals Vehicles, Writings, Projects, Interviews, MIT Press, Cambridge, Mass., London 1999; Des écrits de Wodiczko, w: Scène polonaise, École nationale supérieure de Beaux-Arts, Paris 2004; Łukasz Ronduda, Polish Art of the 70’s. Polski Western, Jelenia Góra, Center for Conteporary Art - Ujazdowski Castle, Warszawa 2009, Łukasz Ronduda, Sztuka polska lat 70., Polski Western, Jelenia Góra, Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, Warszawa 2009; Krzysztof Wodiczko, Black Dog Publishing Limited, London 2011, Krzysztof Wodiczko. Przejście 1969-1979, Fundacja Profile, Warszawa 2013; Krzysztof Wodiczko. Passage 1969-1979, Fundacja Profile, Warszawa 2013; Krzysztof Wodiczko, Na rzecz domeny publicznej, Muzeum Sztuki, Łódź 2015, Krzysztof Wodiczko, Behalf of the Public Domain, Muzeum Sztuki, Łódź 2015; Procedery sztuki lat 70. Fundacja Profile, Warszawa 2016; Krzysztof Wodiczko. Instruments, Monuments, Projections, wyd. National Museum and Contemporary Art, Seul, Korea 2017.
WODICZKO Krzysztof
Twórca instalacji i performances. Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Studiował w ASP w Warszawie. Od 1977r. wykładał na kilku uczelniach artystycznych w USA (Boston, Nowy Jork). Zrealizował ponad 60 projekcji publicznych (rzutowanie obrazów na obiekty architektoniczne, czemu towarzyszą różne efekty dodatkowe) o treściach społecznych, utrzymanych w tonie oskarżycielsko-interwencyjnym. Tworzy też rozmaite "utopijne" pojazdy, stanowiące schronienie człowieka (bezdomnego imigranta). Ważniejsze projekcje m.in.: na Kolumnie Nelsona w Londynie (1985), na wieży Ratuszowej w Krakowie (1996).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]