Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GIERAŁTOWSKI Krzysztof | Nina Andrycz cyklu Indywidualności polskie, 1977/2012 r.

Krzysztof GIERAŁTOWSKI (ur. 1938, Warszawa)

Nina Andrycz cyklu Indywidualności polskie, 1977/2012 r.

lifetime print, 6/10, fotografia czarno-biała/papier fotograficzny, 40 x 60 cm
na odwrociu sygnowana i opisana: `Nina Andrycz | K. Gierałtowski | 6/10` oraz nalepka autorska `Galeria/Studio | KRZYSZTOF | GIERAŁTOWSKI` oraz `NINA ANDRYCZ | Aktorka`

Przygodę z fotografowaniem rozpoczął w trakcie studiów na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako młody buntownik, początkowo na swych fotografiach prezentował swój pogląd na polityczne idee. Burzliwy debiut zakończony został zerwaniem prac ze ścian przez pierwszego sekretarza partii w roku 1963. Po pierwszych doświadczeniach w roli niezależnego fotografa, kontynuował karierę zawodową współpracując z pismami "Ty i Ja" (fotografie modowe), "Perspektywy", "Razem", "Twój Styl". Stale doskonaląc warsztat, promował wykonane przez siebie prace. W 1996 roku założył Galerię-Studio Gierałtowskiego. Artysta rozpoznawany jest jako twórca nietuzinkowych portretów przedstawicieli polskiej kultury, sztuki, nauki, polityki. Często wbrew woli modela komponuje zdjęcia obrazując jego charakter (nieostry portret Magdaleny Abakanowicz), bawiąc się kompozycją (Wisława Szymborska patrząca w obiektyw zza klatki z papugami) czy rekwizytami (Waldemar Świerzy z miską na głowie zamiast standardowego nakrycia głowy). Na jego fotografiach zobaczyć możemy m.in. Kalinę Jędrusik, Czesława Miłosza, Tadeusza Kantora, Leszka Kołakowskiego, Stanisława Lema. W 2002 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Borysa Lankosza "Polacy, Polacy" ukazujący sylwetkę artysty.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GIERAŁTOWSKI Krzysztof

Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-1958) i w Warszawie (1958-1960) oraz w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-1964). Fotografuje od 1961, a wystawia od 1963 roku. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. W latach 1967-7193 był stałym współpracownikiem miesięcznika Ty i Ja, 1971-1972 - tygodnika Perspektywy, 1977-1978 - tygodnika Razem, 1978-1981 - tygodnika ITD. Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika 6x9 Fotografia (1991-1993). Przez cztery lata (1994-1998) współpracował z miesięcznikiem Twój Styl. Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej.
Zainicjował i był członkiem jury rozlicznych konkursów fotograficznych, m.in. Szansa (miesięcznik Foto) i Wielka Szansa (Gazeta Wyborcza). Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji Polacy, Portrety Współczesne. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Zagraniczne i krajowe agencje reklamowe często wykorzystują jego zdjęcia polskiej inteligencji w różnorodnych kampaniach społecznych i reklamowych. W 1998 roku ukazał się album Krzysztof Gierałtowski. Portrety (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe). W II programie TVP powstał film Polacy, Polacy Borysa Langosza prezentujący Krzysztofa Gierałtowskiego podczas portretowania Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Krzysztofa Pendereckiego. Artysta opowiada w nim o swojej pracy albo, wcielając się w postać Stańczyka, królewskiego błazna, snuje refleksje na temat dzisiejszych czasów.
O swoim warsztacie mówi: Każdy ma oczy, usta i nos, ale dopiero utrwalony grymas, błysk oka, struktura twarzy, czy obecność przedmiotu magicznego, skrzyżowane z kątem spojrzenia kamery, perspektywą obiektywu, kadrem, oświetleniem i kolorem pozwalają stworzyć portret subiektywny. Portret subiektywny nie ma roszczeń do prawdy obiektywnej, jest raczej autorską impresją zaangażowanego fotografa. Spór o istotę portretu, o proporcje obecności w nim autora i modela jest jednym z najistotniejszych.
Krzysztof Gierałtowski jest jednym z najznakomitszych polskich artystów. Absolwent Akademii Medycznej i Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek ZPAF oraz DGPh/Niemieckie Tow. Fotograficzne/, stypendysta Ministerstw Kultury; Polski, Holandii, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA oraz wielu innych.
Ma na swoim koncie współpracę z najwyżej nakładowymi magazynami na świecie, m.in.; Elle, Newsweek, Harpers Bazar, Focus, Camera International, Fotografie, Imago etc.
W kraju, m.in; Magazyn Gazety Wyborczej, Twój Styl, 6x9 Foto, Perspektywy, Razem, Sztuka.
Współpracuje z największymi Agencjami Reklamy, m.in.; Leo Burnett, Lintas, TJ Partner, Euro RSCG, E/B/D.
Wystawy indywidualne w kraju, wybór; Wrocław, Warszawa, Szczecin, Kraków, Łódź.
Za granicą - wybór: Mediolan, Bonn, Arnhem, Haarlem, Baden-Baden, Oslo, Berlin, Sztokholm, Wiedeń, Wilno. A także liczne wystawy zbiorowe i prezentacje związane z promocją Polskiej Kultury na świecie.
Prace artysty, znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych na świecie, m.in.; Library of Congress-Washington, Museum of Modern Art-San Francisco, Rijksuniwersitet-Leiden, Musee d’art. Moderne de la Ville de Paris, Bibliotheque nationals de France, Paris oraz w Muzeach Narodowych we Wrocławiu i Warszawie, a także w Muzem Historii Fotografii w Krakowie i w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]