Ołówek, papier; 16,4 x 24,4 Na dole napis ołówkiem: RUE- FRUSTERSOW- NOWYMIASTOWILLA
Nikifor związany z Krynicą Łemko- samouk, na wpół analfabeta, malarz- amator, jeden z najwybitniejszych twórców "sztuki naiwnej". Malował przede wszystkim pejzaże architektoniczne trudnych do rozpoznania miasteczek z akcentami w postaci wież kościelnych lub ratuszowych. Fascynowały go dworce, wiadukty i pociągi, tworzył też portrety i sceny religijne. Często podpisywał swoje prace niezrozumiałymi, bądź częściowo tylko czytelnymi wyrazami zapisanymi nieudolnie wielkimi literami. Malował najczęściej akwarelą oraz kredkami lub ołówkiem; używał zwykłych kartek zeszytowych- niekiedy zapisanych po jednej stronie, przypadkowych tekturek. Przedstawiany przedmiot obrysowywał mocnymi konturami, które wypełniał barwnymi plamami. Jego ulubionym miejscem pracy był deptak w Krynicy, gdzie wystawiał na sprzedaż swoje obrazki. Na niepowtarzalność i świeżość malarstwa Nikifora zwrócił uwagę, jeszcze przed wojną, Jerzy Wolff. W 1947 roku twórca został ponownie "odkryty" zyskując sławę, uznanie i majątek.
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]