Akwarela, farby srebrne, papier; 34 x 23,3 cm Sygnowana wzdłuż dolnej krawędzi: [... ]NOWAWIEŚKOLEJAW | napis STACJA TUCHÓW | POWAIT KOLELAWTOR STACJA. Na odwrocie odręczny napis: 23|34 własn. pryw. St. Krzyształowskiego | stempel z napisem: MISTRZ Z KRYNICY NIKIFOR | NIKIFOR MALARZ | KRYNICA.
Praca pochodzi ze zbiorów prof. Stanisława Krzyształowskiego.
Nikifor, związany z Krynicą Łemko z pochodzenia, samouk, na wpół analfabeta, malarz-amator, jeden z najwybitniejszych twórców "sztuki naiwnej". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem ze światem zewnętrznym było dla niego malowanie. Jego obrazki powstawały na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, kartkach zeszytowych. Rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Malował głównie pejzaże architektoniczne trudnych do rozpoznania miasteczek. Fascynowały go dworce i wiadukty; tworzył także portrety i sceny religijne. Przedstawiany przez niego przedmiot obrysowywany był mocnymi konturami, które wypełniał barwnymi plamami. Często podpisywał swoje prace niezrozumiałymi bądź częściowo tylko czytelnymi wyrazami zapisanymi wielkimi literami. Na niepowtarzalność malarstwa Nikifora zwrócił uwagę, jeszcze przed wojną, Jerzy Wolff. W 1947 został ponownie "odkryty" zyskując sławę, uznanie i majątek. Po wojnie został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie i Warszawie oraz Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej.
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]