gwasz, akwarela na brystolu, 21 x 15,2 cm, napis u dołu "STARYKRYNICAZDROJPOWIAT", na odwrocie stempel "PAMIĄTKA Z KRYNICY NIKIFOR"
Malarz samouk mieszkający w Krynicy. Zalicza się do malarzy "naiwnych" i jest porównywany z H. Rousseau zw. Celnikiem. Pracował w technice akwareli, gwaszu i kredki na różnych kawałkach papieru. Dostrzeżony został w latach30. XX w. Po II wojnie jego prace były wystawiane w wielu miastach zachodniej Europy, w Stanach Zjednoczonych oraz w Izraelu, a on sam zyskał sławę. "Nikifor [...] jest jedną z najbardziej fascynujących postaci na scenie sztuki europejskiej XX wieku. [...] pod koniec życia dostąpił zaszczytu wystawiania swoich obrazów w prestiżowych galeriach na całym świecie. Zyskał międzynarodową sławę, był pokazywany w towarzystwie największych znakomitości naszego malarstwa współczesnego[...] Nikifor był analfabetą, podpisywał jednak swoje obrazy przerysowując litery, które najczęściej nie łączą się w żadną logiczną myśl". (Z. Wolanin, Nikifor, Olszanica 2000, s. 5-6). Na odwrocie swoich prac umieszczał stempel ze swoją podobizną. Prace m.in. w muzeach narodowych w Warszawie i Krakowie.
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]