Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
NIKIFOR Krynicki | Kolekcja Mariana i Anny Włosińskich

Krynicki NIKIFOR (1895-1968)

Kolekcja Mariana i Anny Włosińskich

zbiór obejmuje 37 prac (rysunki i akwarele), dokumenty oraz 368 negatywów fotografii z życia Nikifora

Prezentowany na aukcji zbiór obejmujący kilkadziesiąt prac Nikifora Krynickiego, znaczną liczbę archiwaliów oraz negatywów wykonanych w latach 1957-1968, dokumentujących życie i twórczość tego wybitnego artysty pochodzi bezpośrednio od długoletniego opiekuna prawnego Nikifora - Mariana Włosińskiego.
Na szczególną uwagę zasługują stanowiące wielką rzadkość - przedwojenne akwarele, przedstawiające postaci świętych i biskupów, Matkę Boską, Pietę eksponowane były na kilku wystawach zagranicznych. Unikatem jest wykonany kredką "Portret Mariana Włosińskiego we wnętrzu" oraz ilustrowane listy proszalne.
Kolekcja zwiera znaczącą liczbę rysunków obrazujących wyprawy Nikifora do kolejnych miast m. in. Tarnowa, Sanoka, Dolnego Kubina, Bratysławy, Lwowa, Warszawy, Krakowa - z widokiem romańskiego kościoła Św. Andrzeja na ul. Grodzkiej, czy kościoła Mariackiego; widoki krynickich willi oraz prace powstałe w trakcie jego pobytu wraz z Marianem Włosińskim w Bułgarii w 1963 roku.
Wśród archiwaliów, oprócz licznych pism poruszających sprawy bytowe Nikifora (m in. pisma dotyczące, wybudowania "Nikiforówki", majątku po Nikiforze Krynickim) oraz tych dotyczących działalności wystawienniczej znajdują się także listy znanej aktorki Janiny Romanówny do Mariana Włosińskiego dla Nikifora dotyczące matki tego malarza prymitywisty oraz rękopis Andrzeja Banacha "O Nikiforze". Zgromadzone archiwalia stanowią bogate i wiarygodne źródło informacji o losach Nikifora.
Oddzielny, niezmiernie interesujący i bogaty dział kolekcji stanowi 368 sztuk negatywów wykonanych przez Mariana Włosińskiego oferowanych do sprzedaży wraz z prawami autorskimi. Stwarzają one niepowtarzalna okazję do wydania albumu o tym wybitnym twórcy. Znajdują się wśród nich negatywy przedstawiające ważne wydarzenia z życia Nikifora, pokazujące go w towarzystwie osób znanych (m. in. z malarzem prymitywistą Teofilem Ociepkę, docentem J. Zanozińskim M. Półchłopkiem, samym M. Włosińskim) oraz tych które opiekowały się Nikiforem unikając rozgłosu w ostatnich latach jego życia. Unikalne są także negatywy przedstawiające Nikifora wraz z zespołem No To Co. Jak wiadomo muzycy wykorzystali reprodukcję akwareli Nikifora na okładce jednej ze swoich płyt. Bardzo interesujące są także negatyw zdjęć wykonanych w trakcie kręcenia filmu o Nikiforze Tadeusz Szczepanka pt. Taki świat .
Elżbieta Okołotowicz-Kotowska

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]