akryl, kredka/płyta pilśniowa, kamyki, 70 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: Koji Kamoji | „Biały obraz z kamykami” | 2015
Malarz, twórca obiektów przestrzennych i instalacji. W 1958 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Tokio, w 1959 roku przyjechał do Warszawy (jego kuzyni byli tłumaczami literatury polskiej), gdzie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych (1966 rok uzyskał dyplom w pracowni Artura Nachta-Samborskiego). Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal, w 1975 roku laureat nagrody krytyki im. C. K. Norwida, a w 2015 roku otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa. W swojej twórczości łączy tradycje sztuki japońskiej (estetyka filozofii Zen i lapidarność formy haiku) oraz abstrakcji europejskiej (przyjaźnił się z Henrykiem Stażewskim). Często odwołuje się do kategorii medytacji i skupienia. Od czerwca do sierpnia 2018 roku miała miejsce wystawa retrospektywna prac artysty w warszawskiej Galerii Zachęta (Koji Kamoji. Cisza i wola życia).
Prezentowana praca jest charakterystyczna dla twórczości artysty, uosabia ciszę i spokój posługując się ściśle zawężoną gamą możliwości artystycznych. Biała przestrzeń może symbolizować nicość, lub absolut, szary pas to niebo lub płynąca rzeka. Kamienie przywołują surowość estetyki japońskiej. Jest to obraz zapraszający widza do medytacji, a także do rozważań egzystencjalnych.
W latach 1953-1958 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio (dyplom w 1958 roku) w pracowni profesorów Saburo Aso i Choonan Yamaguchi. W 1959 roku przyjechał do Polski i podjął studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1966 roku) w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Laureat Nagrody Krytyki im. C. K. Norwida (1975). Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Japońska rodzina Koji Kamoji od lat była związana z polską kulturą, starszy brat matki artysty, Riotsu Umeda i stryj Kudo tłumaczyli na język japoński polską literaturę. Kiedy dwudziestoczteroletni Koji Kamoji po ukończeniu studiów postanowił opuścić Japonię, jego wybór padł na Polskę.
Prace Koji Kamoji znajdują się w wielu muzeach, galeriach sztuki współczesnej, a także w zbiorach prywatnych w Polsce i na całym świecie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]