olej/płótno, 110 x 135 cm sygnowany, datowany i opisany śr.d.: `1974| Przeistoczenie | KBereźnicki | - Sopot` na odwociu nalepka autorska i naklejka wywozowa
POCHODZENIE: - Galeria Piotra Nowickiego, Warszawa, lata 80. XX w. - Radca Handlowy Hiszpanii w Polsce w latach 80.
Artysta związany ze środowiskiem gdańskim, gdzie tworzy oraz prowadzi własną pracownię malarstwa. Obrazy Kiejstuta Bereźnickiego są szalenie rozpoznawalne. Zbiór charakterystycznych dla jego malarstwa elementów zawiera subtelną kolorystykę (ugry, czernie i szarości), kontrastujące ze sobą kanciaste i opływowe kształty oraz użycie rozbudowanej symboliki przedmiotów. Obraz "Przeistoczenie" przedstawia stylizowaną kompozycję z martwą naturą na pierwszym planie oraz grupą trzech mężczyzn na planie drugim. Kompozycja namalowana w stylistyce sztuki naiwnej, z płasko położonymi planami barwnymi obwiedzionymi delikatnym konturem, wypełniona jest po brzegi na pozór zwykłymi, jednak wzbudzającymi niepokój przedmiotami. W centrum kompozycji, na pierwszym planie, igrając z zasadami perspektywy, artysta rozrzucił na podłodze stosy drewnianych elementów: drążków, drabin, kości, akcesoriów malarskich. Wśród nich znaleźć możemy męską głowę, której przedstawienie malarskie widzimy również na ścianie wewnątrz pomieszczenia. Na planie drugim w trzech oknach widzimy trzech mężczyzn. Mając na twarzach niewinne uśmiechy, trzymając w rękach klepsydrę oraz płonące pochodnie, podpalają wnętrze pomieszczenia. Mimo iż motyw obrazu jest niezwykle dynamiczny, postaci biorące udział w przedstawionym zdarzeniu są posągowo znieruchomiałe, przypominające manekiny.
Studiował w PWSSP w Gdańsku, gdzie w 1958 uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Teisseyre`a. Od 1960 pracuje w tej uczelni, od 1982 prowadząc własną pracownię malarstwa. W latach 1981-84 pełnił funkcję prorektora. Od 1984 jest profesorem. Uczestniczy w wystawach od 1959, osiągając liczne sukcesy, jak: I nagroda na Ogólnopolskiej Wystawie Młodego Malarstwa, Sopot 1965, złoty medal na VI Festiwalu Sztuk Pięknych, Warszawa 1968, nagroda na III Międzynarodowym Triennale Malarstwa Realistycznego, Sofia 1979. Uczestniczył ponadto m. in. w III Biennale Młodych, Paryż 1963 i VIII Biennale w Sao Paulo 1965, miał liczne wystawy indywidualne w kraju i za granicą. Odwołuje się do realizmu, co więcej, do sztuki dawnej o lokalnym, gdańskim rodowodzie i wyrazie. Tworzy archaizowane w tym nastroju martwe natury, uczty, sceny mitologiczne i alegorie, ale przede wszystkim hieratyczne mieszczańskie portrety, często podwójne i zbiorowe. Początkowo rozgrywający swe kompozycje w niemal monochromatycznych gamach barwnych, w latach 80. rozjaśnił i urozmaicił paletę, zwłaszcza w kompozycjach religijnych i serii "karnawałów". Podobnie w latach 90. powstała seria różowo-brązowych martwych natur.
BEREŹNICKI Kiejstut
Urodził się w 1935 w Poznaniu; Dyplom gdańskiej PWSSP otrzymał w 1958, w pracowni StanisławaTeisseyre`a. Od 1958 r pracuje w tej uczelni, od 1982 r prowadzi własną pracownię malarstwa. Od 1984 r jest profesorem. Autor "Martwej natury z kartami i czaszką"," Martwej natury z różami", cyklu "Zdjęcia z belkowań", dzieł zawierających aluzje do kompozycji holenderskich malarzy XVIIwieku, oraz malarstwa o dawnym, gdańskim rodowodzie.Artysta malujący przede wszystkim archaizowane martwe natury, w dawnym klimacie utrzymane sceny alegoryczne, mitologiczne i portrety o stonowanym kolorycie i metafizycznych korelacjach literackich. W latach 90-tyvh powstala seria różowo-brązowych martwych natur.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]