olej/płótno, 95 x 128 cm sygnowany, datowany oraz tytuł autorski wewnątrz przedstawienia: `1981 | (...) | 1983 z 16 - tej | Martwa natura | w tonacji l oliwkowej | K. Bereźnicki`
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Nowy Jork
Fascynację sztuką dawną Kiejstut Bereźnicki wyniósł jeszcze z czasów studiów w gdańskiej PWSSP. Od początku swojej artystycznej kariery (rozpoczętej w 1958) artysta konsekwentnie grał w swoim malarstwie z obrazami dawnych mistrzów. Sam wachlarz poruszanych przez niego tematów: martwa natura, portret, sceny rodzajowe i chrystologiczne osadzają artystę mocno w kontekście ikonografii epoki nowożytnej. Równocześnie artysta wytworzył swój indywidualny język artystyczny. Jego charakterystyczne cechy: subtelna kolorystyka (nasycone ugry, czernie i płowe szarości) oraz kontrastujące ze sobą kanciaste, geometryczne bryły i opływowe, miękkie kształty wyraźnie widać na prezentowanej "Martwej naturze w tonacji oliwkowej".
Subtelne opracowanie formalnej strony obrazu w sugestywny sposób współgra z jego ikonograficzną dwuznacznością. Bereźnicki, podążając śladami holenderskich malarzy XVII wieku, zebrał na swojej kompozycji grupę przedmiotów, które choć na pierwszy rzut oka wydają się "zwyczajne" i "nieme", kiedy dłużej obcujemy z obrazem, zaczynają prowokować w widzu pytania o możliwe, symboliczne znaczenie rekwizytów. Sieci i ryby zebrane przez artystę na malarskim płótnie mogą się odnosić do uniwersum chrześcijańskiej symboliki. W holenderskim malarstwie rozprute śledzie były symbolem postu. Na obrazach funkcjonowały jako moralizatorskie memento. Jednym z obyczajów epoki nowożytnej był urządzany pod koniec Wielkiego Postu "pogrzeb żuru" i przybijanie ryb do drzewa - w ten sposób symbolika postnego jadłospisu zyskiwała specyficzne chrystologiczne konotacje. Polisemantyczność ryby jest w sztuce dawnej bardzo kłopotliwa i pozwala na niejednoznaczne interpretowanie - podobnie rzecz ma się z aluzyjnym i powściągliwym malarstwem Bereźnickiego.
BEREŹNICKI Kiejstut
Urodził się w 1935 w Poznaniu; Dyplom gdańskiej PWSSP otrzymał w 1958, w pracowni StanisławaTeisseyre`a. Od 1958 r pracuje w tej uczelni, od 1982 r prowadzi własną pracownię malarstwa. Od 1984 r jest profesorem. Autor "Martwej natury z kartami i czaszką"," Martwej natury z różami", cyklu "Zdjęcia z belkowań", dzieł zawierających aluzje do kompozycji holenderskich malarzy XVIIwieku, oraz malarstwa o dawnym, gdańskim rodowodzie.Artysta malujący przede wszystkim archaizowane martwe natury, w dawnym klimacie utrzymane sceny alegoryczne, mitologiczne i portrety o stonowanym kolorycie i metafizycznych korelacjach literackich. W latach 90-tyvh powstala seria różowo-brązowych martwych natur.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]