Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
OSTROWSKI Kazimierz | Port, lata 60/70 XX w.

Kazimierz OSTROWSKI (1917 Berlin - 1999 Gdynia)

Port, lata 60/70 XX w.

olej/płótno, 70 x 100 cm
sygnowany p.g.: `K.OSTROWSKI`
opisany na blejtramie: `KAZIMIERZ OSTROWSKI GDYNIA` oraz ` "PORT" OLEJ 70/100`
na odwrociu nalepka sopockiego Biura Wystaw Artystycznych z opisem dotyczącym innego obrazu (Z cyklu "Osieki" - Szary pejzaż, tempera) oraz nalepka transportowa z opisem pracy
POCHODZENIE:
- Dom Aukcyjny Agra Art, Warszawa, 21.11.2004
- kolekcja instytucjonalna, Warszawa
WYSTAWIANY:
- "Profesor i jego uczniowie - malarstwo", BWA Sopot, 1985
LITERATURA:
- Porównaj: Kazimierz "Kachu" Ostrowski, Radość wyobraźni, katalog wystawy indywidualnej, red. Maria Gałecka, Grażyna Szcześniak, Iwona Ziętkiewicz, Gdynia 2001, poz. kat. I.32, s. 119 (il.)

"I tak jak bywa z autentycznymi twórcami, powstał wokół osoby "Kacha" mit - szczególnego sposobu reagowania, myślenia i zachowania. Wynikło to chyba stąd, że jego sądy o sztuce są formułowane jasno i bezwzględnie, zaś ich ostrość i krytyczność jest szczególnie ważna, bo wiąże się z dużą wiedzą i wrażliwością niecierpiącą obłudy. Doświadczenie uczy, jak wiele takie postawy dają sztuce prestiżu i blasku, jak potwierdzają, że sztuka jest sprawą ważną, pierwszoplanową, a nie środkiem budowania życiowej Kariery. (...) W osobowości Ostrowskiego rysują się te same cechy, które charakteryzują jego twórczość: zamiłowanie do konkretu, dynamicznej konstrukcji i zwyczajnej dobrej roboty [połączone] z romantyzmem swobodnego marzenia, z niezwykłością tego, co powstaje w "zwyczajny" sposób".
Stefan Gierowski, z recenzji twórczości Kazimierza Ostrowskiego w związku z wnioskiem o nadanie mu tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego

Kazimierz Ostrowski był artystą przez cały okres swej twórczej dojrzałości związanym z Trójmiastem. Znajduje to odzwierciedlenie w postaci licznych zrealizowanych przez niego cykli nawiązujących swoją tematyka do morza, zwłaszcza uprzemysłowionych nabrzeży. Obrazy te, powstające od drugiej połowy lat 50., stanowiły również przejaw w pełni ukształtowanej tożsamości artystycznej. Jak czytamy w katalogu monograficznej wystawy z 2001 roku, "najistotniejsze zmiany co do aranżacji malarskiej przestrzeni zaszły w obrazach z następujących cykli tematycznych: "Porty", "Stocznie", "W doku", "Spawacze", "Hutnicy", "Konstrukcje przestrzenne", "Pejzaże dalekie". Są to fantastyczne pejzaże o stereometrycznej iluzji i scenograficznej dalekiej perspektywie. Przy pozorach realności są całkowicie nierealne, ciężkie elementy urządzeń i maszyn pozbawione fizycznej materialności i ciężaru przecinają przestrzeń według fantazji artysty, nierzadko zawieszone w powietrzu bez punktu podparcia. Wczesne wizerunki portów i stoczni są jeszcze na ogół płaszczyznowe, wypełnione gęsto drobnymi formami, z czasem formy ulegają monumentalizacji, a perspektywa nabiera głębi."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OSTROWSKI Kazimierz

Urodził się w 1917 w Berlinie. W 1920 zamieszkał w Poznaniu. Był więźniem Stutthofu. Po wojnie studiował na PWSSP w Gdańsku, w pracowni J. Strzałeckiego, A. Nachta-Samborskiego oraz J. Żuławskiego. W latach 1949-50 studiował w Paryżu u F. Légera. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektuje tkaniny i witraże. Realizował malarskie dekoracje ścienne na Starym Mieście w Gdańsku i Poznaniu. W 1988 był laureatem Nagrody im. J. Cybisa.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]