Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ZYBERK-PLATER Kazimierz hr. | Nad stawem

Kazimierz hr. ZYBERK-PLATER (1879 lub 81 - 1964)

Nad stawem

olej/płótno, 61 x 79 cm
sygnowany l.d.: 'K. Plater-Zyberk'

Chociaż Kazimierz Plater-Zyberk był przede wszystkim pejzażystą, w powszechnej wyobraźni Polaków zapisał się na zupełnie innym polu. Artysta był bowiem współautorem (razem z Marią Obrębską) niezwykle popularnego w latach trzydziestych plakatu "Cukier krzepi". Grafika, wystawiana po raz pierwszy w Pradze w 1934 szybko zdobyła sobie w kraju popularność i uważana być może za przykład jednej z najskuteczniejszych kampanii reklamowych dwudziestolecia.
Plater-Zyberk nie chciał jednak kontynuować kariery w "branży kreatywnej" i przez całe swoje życie pozostał wierny malarstwu sztalugowemu. Artysta wywodził się ze środowiska polskiej arystokracji i przez matkę związany był z rodziną Hutten-Czapskich. Jego studia artystyczne pozostają do dziś przedmiotem kontrowersji. Od 1904 roku razem z żoną przebywał w Monachium. Chociaż nie odnotowują go rejestry tamtejszej Akademii, wydaje się że Plater-Zyberk kształcił się w niej jako wolny słuchacz. Jego profesorami byli - według Hilarego Majkowskiego - Herman Gröbera i Rudolf Schramm - Zittau. W latach 1906- 07 i 1909- 12 artysta wymieniany jest jako członek zwyczajny monachijskiego Kunstverein. Dużo podróżował po Europie, ale miesiące zimowe zawsze spędzał w Monachium. Od 1915 r. mieszkał w Szwajcarii, a od 1919 r. w Polsce (m.in. w Warszawie, Lidzbarku, Poznaniu, Nekli, Kazimierzu Biskupim k. Konina). Od 1922 roku należał do poznańskiej grupy artystów "Świt" , a w latach 1936, 1938 i 1939 został wymieniony wśród członków Grupy Artystów Wielkopolskich "Plastyka". Wystawiał w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1914 r., 1920 r. (kolekcja prac), w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu, w Wilnie (1915 r.), w Bydgoszczy (1936 r.), a także w Pradze w 1934 r. Był przede wszystkim pejzażystą; malował także martwe natury oraz portrety. Posługiwał się postimpresjonistyczną paletą. "Nad stawem" daje dobry przykład technicznych umiejętności artysty i jego zainteresowaniem w oddawaniu efektów światła.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]