olej, płótno dublowane sygn. l.d.: K. Alchimowicz 1878 Warszawa. wym.: 100 x 71 cm Na odwrocie nalepiona karta z opini Feliksa Kopery z 1946 r.
Wybitny polski malarz należący do pokolenia związanego ideowo z romantyzmem epoki popowstaniowej. Urodzony i wykształcony na Litwie, brał udział w powstaniu 1863 r., co przypłacił zsyłką za Ural, gdzie przebywał do 1869 r. Po powrocie do kraju kształcił się w Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Gersona, którego twórczości i patriotycznemu zaangażowaniu wiele zawdzięczał. W latach 1873-75 kształcił się w akademii monachijskiej. Od 1876 do 1878 mieszkał i pracował we Francji, gdzie w 1877 wystawiał na Salonie. Od 1878 przebywał na stałe w Warszawie. Był artystą niezwykle popularnym i lubianym. Ceniono poetycki nastrój jego kompozycji, a także ich biegłość techniczną. Malował obrazy historyczne, sięgał do legend litewskich, podejmował tematy rodzajowe i religijne.
ALCHIMOWICZ Kazimierz
Dzieciństwo spędził w Wilnie i w okolicach Kijowa, gdzie pracował jako zarządca majątku ziemskiego. Za udział w powstaniu styczniowym został zesłany do Wierchutorii za Uralem i tam zaczął malować amatorsko, a nawet utrzymywał się ze sprzedaży obrazów o tematach religijnych. Właściwe studia malarskie rozpoczął dopiero po powrocie z zesłania (ok. 1869). Początkowo uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkoweji w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona, później - w latach 1873-1875 - w Akademii monachijskiej u Aleksandra Wagnera, gdzie kilkakrotnie wyróżniono go medalami za prace szkolne. Lata 1876-1878 spędził we Francji, zajmując się m.in. malowaniem na fajansiei porcelanie. Po powrocie do kraju zamieszkał na stałe w Warszawie i od 1890 uczył rysunkuw prywatnej szkole B.Poświkowej. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Salonach paryskich; wystawiał też w Gandawie, Wiedniu, Berlinie, Monachium, Odessie, w Warszawie, Krakowie i we Lwowie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]