Rzeźbiarka, autorka instalacji i filmów wideo. W latach 1985-1988 studiowała germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1988 roku rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych Warszawie. Tam w 1993 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Praca dyplomowa Katarzyny Kozyry, "Piramida Zwierząt" (1993), zdobyła spory, początkowo głównie negatywny, rozgłos w prasie i telewizji. Od tej pory artystka zyskała miano dyżurnej skandalistki polskich mediów. Po studiach zaprzestała uprawiania rzeźby na rzecz fotografii, wideo, wideo-instalacji, performances. W 1997 roku została wyróżniona Paszportem Polityki jako najbardziej obiecująca polska artystka. Reprezentując Polskę na 47. Biennale w Wenecji w 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie. W latach dziewięćdziesiątych Katarzyna Kozyra uznana została za czołową artystkę nurtu tzw. sztuki krytycznej, głównie za sprawą dotykania społecznych tabu (śmierć, choroba, nagość), zazwyczaj związanych z kwestią ciała. Jej zainteresowanie cielesnością sięga jeszcze okresu studiów (np. :"Akty anorektyczki" 1991, "Polaroidy czarno-białe" 1992). Obecnie mieszka w Berlinie i Warszawie.
Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Dyplom otrzymała w 1993r. praca dyplomowa "Piramida zwierząt". Za każdym razem jej prace wywołują burzliwe dyskusje w mediach. Prace tej artystki dotyczą bowiem istotnych problemów naszej kultury, podejmowanych w sposób mobilizujący silne emocje i skłaniających do zasadniczych refleksji. Za projekt "Łaźnia męska" otrzymała Wyróżnienie Honorowe podczas XLVIII Biennale Sztuki w Wenezueli. Realizacja ta wzbudziła szczególnie wiele kontrowersji w Polsce. Na podstawie fragmentarycznych informacji m.in.: że materiał filmowy nakręcony został ukrytą kamerą w męskiej łaźni, a artystka, żeby tam wejść przebrała się za mężczyznę, sądzono, że to niesmaczny żart lub prowokacja.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]