1909 r. Sosna, czereśnia, jawor, palisander, jesion, brzoza, mosiądz Szafka - 95,5 x 50,5 x 47,5 cm Szafa - 186 x 120 x 68 cm Konserwacja przeprowadzona w 2000 r. przez P. Trybuszewskiego i K. Szałkowskiego w Pracowni Konserwacji Mebli w Toruniu
Wystawiane- Kolekcja Pakoska, Muzeum Okręgowe w Toruniu, VIII.-X. 2000 r. - Kolekcja Pakoska, Muzeum w Grudziądzu, I.-III. 2001 r. - Kolekcja Pakoska, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, II.-IX. 2001 r. - Kolekcja Pakoska - wokół krakowskiej "Sztuki", Muzeum Narodowe w Gdańsku, IX. 2001-I. 2002 r. Literatura: - Kolekcja Pakoska - wokół krakowskiej "Sztuki", kat. wystawy, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Toruń 2000, s. 157 (reprodukcja). Malarz, ceramik, scenograf, projektant sztuki użytkowej. Studiował w krakowskiej SSP (1889-1893) u F. Szynalewskiego i I. Jabłońskiego, a następnie w Paryżu w École des Beaux-Arts w pracowni L. Bonnata. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie. Był członkiem T.A.P. "Sztuka" oraz współtwórcą Towarzystwa "Polska Sztuka Stosowana". Meble oferowane na aukcji zostały zaprojektowane na konkurs na sypialnię, rozpisany przez Miejskie Muzeum Techniczno-Przemysłowe w Krakowie w 1908 r. Otrzymały I nagrodę z nadesłanych osiemnastu projektów. Cała sypialnia składała się z dwóch łóżek, dwóch szaf, dwóch szafek nocnych, toalety, fotela, dwóch gondolek. Pierwotnie meble te były własnością T. Stryjeńskiego. Inny identyczny komplet mebli eksponowany jest na Galerii Polskiej Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
TICHY Karol
Karol Tichy studiował w Krakowie, Monachium oraz w Ecole des Beaux Arts w Paryżu. Malował niewiele, pochłonięty ideą sztuki stosowanej oraz pracą pedagogiczną. Tematyka, jaką poruszał w swoich obrazach to krajobrazy, portrety i sceny rodzajowe. Znaczna część i tak nielicznej spuścizny malarskiej Tichego uległa zniszczeniu w powstaniu warszawskim. /[br/]Za ekspertyzą: (...) widać tu wrażliwość artysty, umiejętność dostrzeżenia i uchwycenia przelotnej chwili, efektów światłą i nastroju rozgrywającej się sceny rodzajowej we wnętrzu. (...) Pewna szkicowość, wyciszona tonacja barw, subtelna stylizacja m.in.: wydłużone dłonie modeli, formy złagodzone, opracowane plamą malarską to cechy przemawiające za autorstwem Karola Tichego - interesującego, wszechstronnego twórcy działającego na przełomie XIX i XX w.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]