Karol Frycz zajmował się wieloma dziedzinami sztuki - był scenografem, malarzem, grafikiem, karykaturzystą, projektantem witraży, krat i mebli. Pracował ponadto jako pedagog, reżyser oraz publicysta. Studia rozpoczął na Wydziale Architektury Politechniki monachijskiej (1896-98), następnie uczył się w krakowskiej Akademii pod kierunkiem Józefa Unierzyskiego i Leona Wyczółkowskiego (1898-1902). Równocześnie studiował historię sztuki na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kontynuował naukę w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule (1902-04), a następnie uzupełniał wykształcenie artystyczne w paryskiej Académie Julian i w szkole W. Morrisa w Londynie. Odbywał bardzo wiele podróży: zwiedził Włochy, Afrykę północną, Daleki Wschód (w latach 1919-21 pełnił funkcję attaché przy komisji polskiej na Syberii, a potem był radcą kulturalnym w Tokio). Od 1930 był profesorem w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której w roku 1950 utworzył wydział scenografii. Jako scenograf stale współpracował z teatrami Krakowa i Warszawy a po wojnie również m.in. z teatrami Poznania, Wrocławia, Szczecina i Katowic. Był twórcą wielu polichromii kościelnych, a także współautorem wystroju znanej krakowskiej kawiarni Jamy Michalika. Malował ponadto pejzaże, kwitnące drzewa i kwiaty, widoki małych miasteczek, ale malarstwo sztalugowe ustępowało głównemu zainteresowaniu artysty, jakim była scenografia.
FRYCZ Karol
W latach 1887-1896 studiował na Wydziale Politechniki Monachijskiej, uczył się także w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego i J. Unierzyskiego. W latach 1902-1904 uczęszczał do wiedeńskiej Kunstgewerbschule, paryskiej Academie Julian (1904r.-1905r.) i londyńskiej szkoły W. Morrisa. Od 1930r. był profesorem ASP w Krakowie. Należał do towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Był autorem dekoracji i kostiumów głównie dla Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (1935r.-1939r.) i Teatru Polskiego w Warszawie (1913r.-1931r.). Upowszechnił dekoracje trójwymiarowe w teatrze polskim. Był twórcą kilkuset opraw plastycznych dla różnych sztuk teatralnych. Był twórcą polichromii wielu krakowskich kościołów. Zajmował się także grafiką, głównie litografią. W 1952r otrzymał nagrodę państwową . Był współautorem wystroju Jamy Michalika.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]