olej/płyta, 61,5 x 50 cm sygnowany p.g.: 'Kanelba'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Nowy Jork
Dojrzałą twórczość Rajmuna Kanelby ukształtowały wpływy współczesnej mu sztuki paryskiej. Artysta zrezygnował z wcześniejszej tendencji do idealizowania modeli i akademickiej poprawności rysunku. W jego pracach coraz większa rolę odgrywała barwa i plama. Farba olejna umożliwiała uzyskanie efektu połyskliwej emalii Twórczość Kanelby wpisuje się w nurt ekspresjonistyczny (w ramach szkoły paryskiej) i wskazuje na inspiracje sztuką postimpresjonistyczną. Z pokrewnych mu twórców tego okresu wymienić należy Józefa Menkesa i Tadeusza Makowskiego, w którego płótnach dostrzec można zamiłowanie do podobnej tematyki i dążenie do geometryzacji form. Kanalba malował martwe natury, kwiaty I kompozycje figuralne. Najbardziej znany jest ze swoich studiów portretowych ukazujących dzieci, będących nostalgicznym powrotem artysty do beztroskich lat dorastania. Portretował dzieci w trakcie zabaw ("Kocia kołyska"), z ulubionymi instrumentami muzycznymi ("Johnie z bębenkiem") czy zwierzętami ("Ania z kotkiem"). Serię tych obrazów cechuje liryczny, tajemniczy, nieco mroczny nastrój, który artysta budował upodabniając swoich modeli (podobnie jak czynił to Tadeusz Makowski, czy wcześniej Witold Wojtkiewicz) do lalek czy kukiełek. Malarz bardzo wrażliwy na kolor, szczególnie upodobał sobie kompozycje o mocnym kolorycie lokalnym z przewagą chłodnych błękitów przełamanych cynobrową czerwienią. Formy budował dynamicznymi pociągnięciami pędzla, obwodząc je często ciemnym, kanciastym konturem.
Rajmund Kanelba był uczniem Stanisława Lentza (1861 - 1920) i Tadeusza Pruszkowskiego (1888 - 1942) w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę malarstwa kontynuował w akademiach w Wiedniu i w Paryżu, gdzie wszedł w skład środowiska artystycznego Ecolé de Paris. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Wystawy indywidualne prezentujące twórczość artysty odbyły się w Paryżu w 1928, 1932 i 1933 r. (Salon de L′Escalier, Galerie Bernheim, Galerie Zborowski), w Warszawie w 1932 r., w Łodzi w 1933 r., w Londynie w 1936 r. i w 1941 r., w Nowym Jorku w 1937, 1947, 1952 i 1958 r., w Edynburgu w 1942 i 1944 r. oraz w Glsagow w 1943 r. Uczestniczył również w wielu wystawach zbiorowych. Zajmował się malarstwem i grafiką.
KANELBA (Kanelbaum) Rajmund
Urodził się w 1897 r w Warszawie, zmarł w 1960 r w Londynie. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza i T. Pruszkowskiego oraz w wiedeńskiej ASP i w Paryżu. Od 1926 r we Francji, mieszkał także w Anglii i USA. Utrzymywał ścisłe związki z Polską, członek paryskiego Cercle des Artistes Polonais, brał udział w licznych wystawach w kraju, oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Uczestniczył przez szereg kolejnych lat w wystawach paryskich Salonów: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Na twórczość artysty silnie oddziaływały trendy Ecole de Paris. Malował martwe natury, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]