olej, płótno; 60 x 60 cm; sygnowany po prawej stronie na dole: STUDNICKI
Juliusz Studnicki studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza w latach 1924-1929. Następnie przeniósł się do warszawskiej akademii. W 1937 roku studiował w przez pół roku w Paryżu. Od 1931 roku był współzałożycielem i członkiem grupy "Pryzmat". Wystawiał swoje prace od 1930 roku, w Instytucie Propagandy Sztuki, tutaj został w 1934 roku nagrodzony na salonie wiosennym. W latach 1932-1937 wystawiał swoje prace z grupą "Pryzmat". W 1937 roku wziął udział w wystawie w galerii Bernheim w Paryżu. Miał również indywidualne wystawy w 1936 roku w Instytucie Propagandy Sztuki i w Krakowie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Po II wojnie światowej osiedlił się na wybrzeżu. Współorganizował Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Sopocie, tutaj nauczał, wykładał również w latach 1945-1963 w Gdańsku, tutaj prowadził katedrę malarstwa sztalugowego i rysunku. Był współautorem polichromii na kamienicach w Warszawie i w Gdańsku. Od 1963 roku pracował jako profesor w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wysoko ceniono go jako kolorystę, widząc, że jego " (...) nowe koncepcje kolorystyczne, nie mają wiele wspólnego z polskim postimpresjonizmem".*) Prace malarza przechowywane są dzisiaj w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, w Gdańsku, w Poznaniu i w Szczecinie. Wśród zagranicznych zbiorów, które mają jego prace, można wymienić Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.
*) ze wstępu M. Rzepińskiej do katalogu: Juliusz Studnicki. Malarstwo. Listopad 1977, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Zachęta w Warszawie, 1977.
STUDNICKI Juliusz
Urodził się w 1906 r - Kniażyce, zmarł w 1978 r w Warszawie. Studia w krakowskiej ASP w latach 1924-29, u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. S. Kowarskiego. Pobyt wraz z kapistami w Paryżu. Członek grupy Pryzmat, utworzonej przez uczniów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Po wojnie w gdańskiej PWSSP, po 1959 profesor w warszawskiej ASP. Uprawiał malarstwo sztalugowe, zajmował się malarstwem ściennym. W okresie przedwojennym - czołowy polski kolorysta, po wojnie wybitny przedstawiciel szkoły sopockiej. Malował pejzaże, martwe natury, portrety.W latach 60-tych stworzył cykl odmiennych od jego wcześniejszych dokonań obrazów olejnych, gwaszów i akwarel, przedstawiających groteskowy świat fantastycznych stworów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]