Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
STUDNICKI Juliusz | Żarłoki

Juliusz STUDNICKI (1906-1978)

Żarłoki

gwasz na papierze, 31 x 47 cm
sygnowany p.d.: "Studnicki"

Specyficzna ikonografia prac Studnickiego powstała około 1960 r. W tym czasie artysta zrezygnował z opracowywania charakterystycznych dla postimpresjonizmu polskiego tematów takich jak pejzaż, czy martwa natura przenosząc swoje poszukiwania na teren groteski. Kompozycje z tej serii, biorące za osnowę urojony świat diabłów i demonów pełne są dobrotliwej ironii połączonej z nieprzeciętną wprost fantazją i wyczuciem koloru. Zwykle malowane gwaszem, czasem na celowo zmiętym, pofałdowanym papierze, odznaczają się wykwintnym kolorytem i dużą inwencją w zakresie kompozycji. Pełne dobrotliwej ironii prace z tej serii nie wolne są od reminiscencji twórczości Waliszewskiego, którego Studnicki darzył niekłamanym uwielbieniem.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STUDNICKI Juliusz
Urodził się w 1906 r - Kniażyce, zmarł w 1978 r w Warszawie. Studia w krakowskiej ASP w latach 1924-29, u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. S. Kowarskiego. Pobyt wraz z kapistami w Paryżu. Członek grupy Pryzmat, utworzonej przez uczniów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Po wojnie w gdańskiej PWSSP, po 1959 profesor w warszawskiej ASP. Uprawiał malarstwo sztalugowe, zajmował się malarstwem ściennym. W okresie przedwojennym - czołowy polski kolorysta, po wojnie wybitny przedstawiciel szkoły sopockiej. Malował pejzaże, martwe natury, portrety.W latach 60-tych stworzył cykl odmiennych od jego wcześniejszych dokonań obrazów olejnych, gwaszów i akwarel, przedstawiających groteskowy świat fantastycznych stworów.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]