gwasz, akwarela, pastel, długopis na papierze, 31 x 47 cm, sygnowany ołówkiem p.d. "Studnicki", na odwrocie tytuł pracy i "nr inw. 105" Nr inwentarza 105 odsyła do katalogu prac Juliusza Studnickiego sporządzonego przez Krystynę Studnicką.
Studiował w ASP w Krakowie i Warszawie. Uczył się też u J. Pankiewicza w Paryżu. Przed wojną członek grupy "Pryzmat" i czołowy polski kolorysta. Po wojnie jeden z najważniejszych artystów tzw. szkoły sopockiej. Wykładowca w PWSSP w Sopocie, a następnie prof. w ASP w Warszawie. "W drugiej połowie lat 50. wybrał własną drogę, która prowadzi w świat fantastycznych wizji i groteski. Był zafascynowany tematyką diabelską, przedstawiał na płótnie dziwaczne istoty utkane ze splątanych linii i kolorowych płaszczyzn. Są to najbardziej oryginalne dzieła artysty, które przyniosły mu uznanie na Biennale w Wenecji w 1966". (M. Machowski, [w:] Słownik malarzy polskich, t. 2, Warszawa 2001, s. 341).
STUDNICKI Juliusz
Urodził się w 1906 r - Kniażyce, zmarł w 1978 r w Warszawie. Studia w krakowskiej ASP w latach 1924-29, u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. S. Kowarskiego. Pobyt wraz z kapistami w Paryżu. Członek grupy Pryzmat, utworzonej przez uczniów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Po wojnie w gdańskiej PWSSP, po 1959 profesor w warszawskiej ASP. Uprawiał malarstwo sztalugowe, zajmował się malarstwem ściennym. W okresie przedwojennym - czołowy polski kolorysta, po wojnie wybitny przedstawiciel szkoły sopockiej. Malował pejzaże, martwe natury, portrety.W latach 60-tych stworzył cykl odmiennych od jego wcześniejszych dokonań obrazów olejnych, gwaszów i akwarel, przedstawiających groteskowy świat fantastycznych stworów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]