Olej, płótno; 74 x 86 cm Sygnowany p. d.: Joniak 2000 Na odwrocie napis odręczny: JULIUSZ JONIAK | "GRANATY W MIEDZIANEJ MISIE II` 2000" | 74 X 86 | 2000.
Juliusz Joniak, profesor krakowskiej ASP, uczestnik wielu wystaw polskich i zagranicznych, min.: Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale (1955), Junge Generation w Berlinie i w Lipsku (1956), Artyści Krakowa dla Florencji w Museo Civico w Bolonii (1967). Jego obrazy są ozdobą wielu kolekcji, polskich i zagranicznych. Dla wykształcenia się charakterystycznego stylu artysty, duże znaczenie miały odbyte w latach 1945-49 studia malarskie na krakowskiej ASP, pod kierunkiem J. Fedkowicza i C. Rzepińskiego. Obrazy Joniaka emanują radością życia, szokując wręcz mnogością barw i dynamiką kompozycji. Prezentowany obraz to martwa natura - temat stosunkowo częsty w twórczości malarza. Ukazane przedmioty - tytułowa misa z granatami, dwie szklane, zakorkowane butelki, wazon z kwiatami, wzorzyste tkaniny stanowiące tło - wydają się, podobnie jak w innych kompozycjach Joniaka, jedynie pretekstem do stworzenia wyszukanych zestawień barwnych, kontrastujących ze sobą jaskrawych czerwieni, różów, żółcieni, odcieni pomarańczowego i bardziej stonowanych błękitów, szarości i zieleni. Równocześnie jednak, malarz nie zapomina o zagadnieniu konstrukcji przedmiotu, podkreślając wyobrażone kształty wyraźnym, czarnym konturem. Te wszystkie cechy z pewnością zbliżają twórczość Joniaka do prac takich polskich artystów z kręgu Ecole de Paris, jak J. Pankiewicz, J. Cybis, H. Rudzka-Cybisowa.
JONIAK Juliusz
Urodził się w 1925 we Lwowie. Studiował na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i C. Rzepińskiego. Jest profesorem krakowskiej ASP. Brał udział w wystawach w Berlinie, Helsinkach, Atenach, Montrealu i in. Wyróżniony został nagrodą miasta Krakowa i najwyższym - złotym medalem TPSP. Jest także honorowym członkiem Académie Européenne des Arts w Paryżu. Jego malarstwo zaliczane jest do nurtu sztuki metaforycznej, której podstawą jest zawsze konkretne przedstawianie rzeczywistości.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]