Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ACKER Julia | Martwa natura z nasturcjami, 1940

Julia ACKER (1898 - 1942)

Martwa natura z nasturcjami, 1940

olej, tektura, wym.: 50 x 34 cm
sygn. p.d.: Julia/ Acker 40

Lwowska malarka i graficzka. Studiowała w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych Leonarda Podhoreckiego we Lwowie, naukę kontynuowała w wolnej szkole malarskiej Gajewskiego. Brała udział w życiu artystycznym Lwowa i Warszawy, wystawiała w Poznaniu i Stanisławowie. Po wybuchu II wojny światowej pomagała chroniącym się we Lwowie uciekinierom z okupowanej Polski. Zginęła śmiercią samobójczą w 1942, w czasie hitlerowskiego pogromu żydów. Malowała portrety, sceny rodzajowe z życia gminy żydowskiej, martwe natury.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ACKER Julia
Artystka pochodziła z mieszczańskiej rodziny żydowskiej. Studia malarskie rozpoczęła w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych Leonarda Podhoreckiego we Lwowie, następnie uczyła się na prywatnych studiach u Pawła Gajewskiego. Pracowała bardzo dużo, w latach 1933-1939 brała udział w jedenastu wystawach w TPSP we Lwowie, m.in. z grupą „Ster” w 1936. Ponadto uczestniczyła w wystawach: w Stanisławowie (1936), w TPSP w Krakowie i Ogólnopolskim Salonie Sztuki w Poznaniu w 1937, w Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych w Warszawie (1939). Od września 1939 pomagała przybywającym do Lwowa uciekinierom spod okupacji niemieckiej. Po zajęciu miasta przez Niemców (czerwiec 1941) żyła w narastającym wciąż poczuciu zagrożenia, które doprowadziło ją do samobójczej śmierci. Malowała sceny rodzajowe, często z życia gminy żydowskiej (Talmudyści, Żydowskie zapusty). Była cenioną portrecistką, dążącą do uchwycenia indywidualności modela.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]