Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
WILKOŃ Józef | Ryby

Józef WILKOŃ (ur. 1930)

Ryby

tusz, akwarela, pastel, papier, 45x61 cm

Józef Wilkoń
Urodził się 12 lutego 1930 r. w Bogucicach k. Wieliczki. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom w 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 roku).
Malarz ilustrator, grafik i rzeźbiarz. Józef Wilkoń jest autorem ilustracji i szaty graficznej do ponad dwustu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i za granicą min. do "Pana Tadeusza? A. Mickiewicza, "Księgi Dżungli? Kiplinga Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych, z czego ponad 300 obiektów w Japonii. We włoskiej miejscowości Sarmede koło Treviso jego freskami ozdobiony jest Ratusz miejski
Od lat 90 XX wieku tworzy tzw. "ilustracje przestrzenne", czyli zwierzyniec wyrzeźbiony w drewnie i w metalu. Monumentalne realizacje to Karuzela i Szopka na warszawskich Bielanach oraz Arka obecnie znajdująca się w Radziejowicach. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień i odznaczeń min.:
2000 - Nagroda Andersen Premio, Genewa (Szwajcaria);
2000 - "Graine de Lecteurs 2000", Arles (Francja)
2002 - Medal - nagroda Polskiej Sekcji IBBY
2005 - Nagroda Ministra Kultury
2006 - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis?
2007 - Nagroda TVP Kultura za wystawę "Arka Wilkonia" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie
2010 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2010 - Nagroda PTWK, wybitne ilustracje do książki Rudyarda Kiplinga Księga Dżungli

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WILKOŃ Józef
Ukończył Liceum Plastyczne w Krakowie. Do klasy chodził z Romanem Cieślewiczem i Franciszkiem Starowieyskim. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954) oraz malarstwo w pracowni prof. Adama Marczyńskiego na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP (dyplom 1955).
W 1956 brał udział w Wystawie Młodej Plastyki w Krakowie. Po przeprowadzce do Warszawy rozpoczął pracę jako ilustrator, a pierwsza książka z jego ilustracjami ukazała się w roku 1959. Była to H. Bechlerowej - O kotku, który szukał czarnego mleka. O znaczeniu tych ilustracji mówił: Pamiętam, chwyciłem szeroki pędzel i od jednego pociągnięcia udało mi się oddać kocią sylwetkę, jej grację oraz krok. I zrozumiałem, że znalazłem własną drogę. Swój styl. Artysta rozpoczął współpracę z polskimi wydawnictwami: Naszą Księgarnią, Ruchem, KAW i Czytelnikiem. Za jedną z najpiękniejszych książek wczesnego okresu jego twórczości uważa się Pawie wiersze, w której rysunki i akwarele Józefa Wilkonia zostają „zilustrowane” słowem przez poetę Tadeusza Kubiaka (wyd. 1959). Kolejnymi słynnymi książkami ilustrowanymi przez Wilkonia są: W Nieparyżu i gdzie indziej A. Kamieńskiej (1967), O księciu Ibrahimie i pięknej Sinedhur. Baśń z Tunisu Anny Milskiej (Biuro Wydawnicze Ruch, 1965) i Pan Tadeusz Adama Mickiewicza (1973). W roku 1960 w Galerii ZPAP w Warszawie miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa Józefa Wilkonia, na której m.in. pokazano ilustracje nagrodzone złotym medalem IBA w Lipsku. W roku 1963 rozpoczęła się długoletnia współpraca z wydawcami europejskimi (głównie Francja, Niemcy, Szwajcaria), a od 1976 roku z japońskim. Od kilkunastu lat artysta tworzy tzw. „ilustracje przestrzenne”, które stały się samodzielnymi formami rzeźbiarskimi. Tak zrodziło się olbrzymie bestiarium, ryby, ptaki, nietoperze, nieustannie wędrujące po Polsce i świecie. Jednym z najgłośniejszych przystanków była warszawska Zachęta z najnowszą, gigantyczną arką (Arka Wilkonia, 2006/2007). O swej artystycznej ewolucji mówi: Malowałem tuszem i akwarelą, z gestu. Moją ambicją było uchwycić ruch i charakter zwierzęcia jednym pociągnięciem dużego pędzla. Teraz rolę pędzla spełniają uderzenia siekiery czy pociągnięcia elektrycznej piły – moje zwierzaki są zrobione kilkunastoma ciosami. Przyznaje, że chciałby ocalić całą faunę. Od dzieciństwa bliski był mu świat zwierząt. Doskonale poznał ich zwyczaje. Wspomina świat, którego nigdzie potem już nie było. Pastwisko z krową Pyzią, konia Łyska z gospodarstwa dziadków, czy borsuki i lisy z pobliskiego lasku Wygasia. Właśnie takie obrazy inspirowały artystyczną wyobraźnię od samego początku.

Prace Józefa Wilkonia znajdują się w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach.

Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, scenografią, ilustracją książkową, projektowaniem gobelinów. Autor ilustracji i opracowania graficznego do ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych, wydanych w Polsce oraz 60 książek wydanych za granicą. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych na świecie. Laureat wielu prestiżowych nagród.
Informacje dla kupujących:
"Obudźmy się do działania" to wspólny temat 12 unikatowych prac polskich artystów. To zamknięty przez nich w obrazach czas – 12 miesięcy symbolizujących przebudzenie ze snu, 365 dni dających szansę i nadzieję na powrót do działania. Głównym celem przedsięwzięcia jest wsparcie fundacji "Akogo?" przy budowie pierwszej w Polsce kliniki-wzorca dla dzieci po ciężkich urazach mózgu wymagających długotrwałego, intensywnego i kosztownego leczenia.

W kalendarzu znalazły się dzieła Agaty Nowickiej, Mariusza Stawarskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Waldemara Świerzego, Piotra Fąfrowicza, Waldemara Jerzego Marszałka, Marianny Sztymy, Joanny Szachowskiej, Andrzeja Pągowskiego, Józefa Wilkonia, Tomasza Sętowskiego oraz Wiesława Sadowskiego. Nad projektem od strony artystycznej czuwa Andrzej Pągowski. Partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis.
____________________________________

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]