Pastel, karton; 69 x 49,5 cm Sygnowany ciemnym pastelem p. d.: JÓZEF RAPACKI
Józef Rapacki rozpoczął studia artystyczne w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Studia kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Floriana Cynka, Feliksa Szynalewskiego i Ignacego Jabłońskiego; od 1888 roku studiował również w akademii monachijskiej u F. Fehra. W kraju zadebiutował w 1888 roku, w warszawskiej Zachęcie, w której od tego momentu wystawiał rokrocznie. Obrazy artysty cieszyły się dużą popularnością wśród warszawskiej publiczności, która chętnie kupowała nastrojowe pejzaże z Mazowsza. Rapacki malował realistycznie, odtwarzał z niemal fotograficzną dokładnością nawet drobne detale. Przedstawiał krajobrazy z motywami drzew, traw, wrzosowisk, ruczajów, mokradeł.
RAPACKI Józef
Popularny pejzażysta warszawski, który warsztat realisty opanował w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona. Następnie doskonalił swe malarskie umiejętności w latach 1886-1887 w pracowni F. Cynka w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1887 r. wyjecha/l do Monacium, gdzie studiował gdzie studiował w prywatnej szkole C. Ferhra w Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie; odbył też kilka podróży artystycznych do Włoch. W 1900 r. został odznaczony dyplomem honorowym na Wystawie Światowej w Paryżu. W 1907 r. osiadł w Olszance koło Radziwiłłowa. W latach 20., pomimo kształtowania się w polskim malarstwie awangardowych nurtów, pozostał wierny tradycjonalistycznej, realistycznej formule sztuki. Swą konserwatywną postawę potwierdził przynależnością do związanej z Zachętą grupy Pro Arte. Dominującym tematem w jego malarstwie były pejzaże mazowieckie, widoki miejskie (m.in. z Krakowa i Wenecji) i podgórskie (m,in. ze Szczawnicy i Myślenic) utrzymane w mrocznej tonacji barwnej wywodzącej się z monachijskiej tradycji bądź rozjaśnione pod wpływem zainteresowania impresjonizmem (por. katalog wystawy monograficznej urządzonej w Muzeum Okręgowym w Żyrardowie w 1993). Ponadto zajmował się ilustratorstwem i grafiką.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]