olej, płótno, 75 x 100 cm, sygn. i dat. p.d.: Józef Rapacki 1919. Na odwrocie drukowana nalepka, opatrzona numerem 1186, wypełniona tekstem atramentem, z tytułem obrazu "Jeziorko leśne".
Malarz i grafik, kształcił się w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona, w latach 1887-1888 kontynuował naukę w krakowskiej SSP u F. Cynka, F. Szynalewskiego i I. Jabłońskiego. Studia uzupełniał w monachijskiej szkole F. Fehra. Kilkakrotnie podróżował do Włoch zwiedzając m. in. Florencję, Neapol, Rzym i Capri. Za swą twórczość artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Jego prace pojawiały się na licznych wystawach, m.in. w warszawskim TPSP i na Salonach, wystawiał we Lwowie, Łodzi, Poznaniu, Wilnie. Z powodzeniem uprawiał litografię, współpracował z Tygodnikiem Ilustrowanym. Artysta znany jest z nastrojowych pejzaży z Mazowsza, ukazujących kępy brzóz, wrzosowiska, polne drogi, ugory. Chętnie malował miejsca, które odwiedzał podczas licznych podróży - Kraków, Podhale, Zakopane, Warszawę. Jego prace cieszyły się dużym zainteresowaniem, rozlosowywano je jako premie członków TPSP i TZSP, kupowano do prywatnych kolekcji.
RAPACKI Józef
Popularny pejzażysta warszawski, który warsztat realisty opanował w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona. Następnie doskonalił swe malarskie umiejętności w latach 1886-1887 w pracowni F. Cynka w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1887 r. wyjecha/l do Monacium, gdzie studiował gdzie studiował w prywatnej szkole C. Ferhra w Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie; odbył też kilka podróży artystycznych do Włoch. W 1900 r. został odznaczony dyplomem honorowym na Wystawie Światowej w Paryżu. W 1907 r. osiadł w Olszance koło Radziwiłłowa. W latach 20., pomimo kształtowania się w polskim malarstwie awangardowych nurtów, pozostał wierny tradycjonalistycznej, realistycznej formule sztuki. Swą konserwatywną postawę potwierdził przynależnością do związanej z Zachętą grupy Pro Arte. Dominującym tematem w jego malarstwie były pejzaże mazowieckie, widoki miejskie (m.in. z Krakowa i Wenecji) i podgórskie (m,in. ze Szczawnicy i Myślenic) utrzymane w mrocznej tonacji barwnej wywodzącej się z monachijskiej tradycji bądź rozjaśnione pod wpływem zainteresowania impresjonizmem (por. katalog wystawy monograficznej urządzonej w Muzeum Okręgowym w Żyrardowie w 1993). Ponadto zajmował się ilustratorstwem i grafiką.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]