Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
PANKIEWICZ Józef | BRZOSKWINIE, MELON, BANANY; [MARTWA NATURA Z ZIELONĄ BUTLĄ], 1924 r.

Józef PANKIEWICZ (1866 Lublin - 1940 La Ciotat, Francja)

BRZOSKWINIE, MELON, BANANY; [MARTWA NATURA Z ZIELONĄ BUTLĄ], 1924 r.

Olej, płótno; 38 x 55,5 cm
Sygn. l.d.: Pankiewicz
Na blejtramie fragment pieczątki: " ...WYDA..... DEPOZYTU |
MUZEUM ......DOWEGO| w WARSZAWIE" i nalepka z nr rew. "13412 |
ew.; na górnej listwie napis czerwoną farbą WAWEL

Obraz reprodukowany w:
-Katalog Wystawy Prac prof. Józefa Pankiewicza, Salon Sztuki Czesława Garlińskiego, Warszawa, Listopad 1924, nr 31 obraz reprodukowany pt. Brzoskwinie, melon, banany, 1924
-W. Wanke, Z wystawy Sztuk w Warszawie (Salon Garlińskiego), "Świat" 1924, II, nr 48, s. 5
-W. Husarski, Józef Pankiewicz. Wystawa w salonie Czesława Garlińskiego, "Tygodnik Ilustrowany" 1924, II, nr 48, s. 779
-Archiwalna fotografia obrazu w zbiorach Działu Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie

Bibliografię zestawiła Elżbieta Charazińska

Józef Pankiewicz - malarz, grafik i pedagog. Naukę malarstwa rozpoczął w latach 1884-85 w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego. Następnie przez rok studiował w Akademii petersburskiej. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie. Malował wówczas, utrzymane w konwencji realistycznej, sceny rodzajowe, wykonywał ilustracje do książek i czasopism; "Tygodnika Ilustrowanego", "Kłosów" i "Wędrowca". W roku 1889 wyjechał do Paryża, gdzie zapoznał się z współczesną sztuką francuską, która silnie oddziałała na dalszą jego twórczość (już w 1890 r. wystawił w Warszawie swój pierwszy impresjonistyczny obraz Targ na kwiaty przed kościołem św. Magdaleny w Paryżu). W latach 1897-1906 odbywał liczne podróże artystyczne po Europie, a okres I wojny światowej spędził w Hiszpanii (1914-19). W 1906 został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1925 mieszkał stale w Paryżu, gdzie kierował, powstałą przy jego współudziale, filią krakowskiej Akademii. Miesiące letnie spędzał najczęściej na południu Francji. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany, m. in. otrzymał srebrny medal na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1889) i wielki złoty medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929). W roku 1934 został odznaczony Orderem Polonia Restituta. Malował pejzaże, martwe natury, portrety, sceny rodzajowe.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PANKIEWICZ Józef
Wśród osobowości artystycznych, w które obfitowała epoka Młodej Polski, Józef Pankiewicz należy do najbardziej znanych i najświetniejszych.

Pochodził z wielodzietnej rodziny inteligenckiej, ojciec był lekarzem wojskowym. Naukę malarstwa rozpoczął na kursach wieczorowych prowadzonych przez Wojciecha Gersona. W 1884 porzucił gimnazjum i zapisał się do Warszawskiej Klasy Rysunkowej, uzyskał stypendium i rok akademicki 1885-1886 spędził w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych razem z Władysławem Podkowińskim. Tam nastąpiło pierwsze spotkanie ze sztuką dawnych mistrzów, których dzieła, oglądane w Ermitażu, miały zaważyć na ukształtowaniu jego malarstwa. W Warszawie, w l. 1886-1889, pozostawał wśród szermierzy naturalizmu - literatów, malarzy, muzyków i krytyków skupionych wokół redakcji czasopisma ,,Wędrowiec".

Około 1895 r. podjął pierwsze prace w zakresie technik graficznych. W 1906 został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zamieszkał. Letnie miesiące spędzał we Francji nad Morzem Śródziemnym, w Bretanii i w Normandii, w 1908 zaprzyjaźnił się z Pierrem Bonnardem. Malarstwu Pankiewicza w tym czasie patronowały dzieła Cézanne'a i Renoira.

Wybuch I wojny światowej zastał Pankiewicza w Pirenejach, skąd ze względu na austriacki paszport zmuszony był uciekać do Hiszpanii. W Madrycie spędził prawie pięć lat.

Obowiązki profesora w krakowskiej Akademii podjął Pankiewicz w 1922 r.; grupa jego najbliższych uczniów założy w 1923 ,,Komitet Paryski" dla zorganizowania grupowego wyjazdu do Paryża; w 1925 przekształci się on w ,,Paryską Filię" Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, działającą do 1931 r., w tym pod kierunkiem Pankiewicza do 1926 r.

W 1927 r. rząd francuski nadał Pankiewiczowi krzyż kawalerski Orderu Legion d'Honneur, a w 1933 z okazji 40-lecia twórczości rząd polski - komandorię Orderu Polonia Restituta. W latach 1928-1932 Pankiewicz pracował nad dekoracyjnymi panneaux do kaplicy Królewskiej zamku na Wawelu.

Największe zbiory dzieł Józefa Pankiewicza znajdują się w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, jak też mniejsze zespoły w wielu muzeach krajowych, zgromadzone tam w wyniku akcji Centralnej Komisji Zakupu Muzealiów przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, nabycia w latach 1948-50 obrazów, od pasierbicy artysty Jadwigi Waydel-Dmochowskiej z likwidowanej w Paryżu pracowni Pankiewicza. Wiele prac artysty pozostaje w kolekcjach prywatnych za granicą.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]