olej/blacha, 28 x 22,2 cm sygnowany i datowany l.d.: 'Oleszkiewicz | 1812.'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Warszawa
Malowany na blasze portret mężczyzny wyszedł spod pędzla Józefa Oleszkiewicza. Jego obrazy są rzadkością na polskim, i szerzej - europejskim rynku antykwarycznym. Prezentowany portret jest ciekawy - tonie tylko świetne dzieło sztuki, lecz także zapis spotkania dwóch niezwykłych ludzi - malarza i portretowanego. Od strony formalnej praca przyciąga wzrok emaliową świetlistością (to zasługa zarówno malarskiej techniki, jak i użycia blachy jako podłoża malarskiego). Twarz przedstawionego i znajdujący się po prawej stronie nosa pieprzyk (widoczny na jego malarskich portretach) pozwalają stwierdzić, że portretowany to Fiodor Iwanowicz Tołstoj (przydomek: Amerykanin). Był przedstawicielem szacownej rodziny arystokratycznej, która dała Rosji wielu wybitnych ludzi (polityków, wojskowych i artystów). On sam wsławił się raczej awanturniczym życiem niż pracą dla ojczyzny -. Swoją sławę zawdzięczał temu, że nie dało się go pokonać w pojedynkach. Zabił w nich 11 osób. Był poza tym człowiekiem ciekawym świata - dobrze wykształconym podróżnikiem, dzielnym żołnierzem, oddanym przyjacielem i karcianym oszustem. Listę cnót, a może bardziej - występków, można by mnożyć. W relacjach o nim pojawia się wiele sprzeczności, a on sam nigdy nie tracił okazji żeby w opowieściach dotyczących swojego życia (np. dotyczących pobytu w Ameryce) w odpowiednich proporcjach mieszać prawdę ze zmyśleniem. Co ciekawe - na prezentowanym portrecie nie widać tatuażu, którym została pokryta część jego ciała w czasie podróży. Sprawia tu Tołstoj wrażenie jakby krył go przed wzrokiem oglądających (tatuaż na prawym ręku, w okolicach nadgarstka, widoczny jest natomiast na pochodzącym z 1846 roku portrecie pędzla Phillipa Reichla). Owa podróż była właściwie trwającym kilkanaście miesięcy powrotem do domu. W karze za wybryki został wysadzony ze statku Nadieżda, płynącego w rejs dookoła świata, dzięki czemu zwiedził część rosyjskich ziem kontynentu amerykańskiego. Drugą połowę swojego burzliwego życia spędził Tołstoj w Petersburgu. Część czasu poświęcił na grę w karty - wygrywane (dzięki oszustwom) pieniądze wydawał na wystawne życie, które prowadził wraz z przyjaciółmi. Koniec życia tej barwnej postaci miał się jednak odznaczać pogłębiającą się religijnością i wyciszeniem namiętności. W swoich poezjach uwieczniło go wielu pisarzy - stał się m.in. prototypem postaci Zareckiego (sekundanta podczas pojedynku Leńskiego z Onieginem) w "Eugeniuszu Onieginie".
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
Urodził się w 1777 roku w Szydłowie na Żmudzi, zmarł w 1830 roku w Petersburgu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wileńskiego. W 1803 roku wyjechał za granicę i studiował w École des Beaux-Artsi u J.L. Davida w Paryżu. W 1812 roku otrzymał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu za obraz alegoryczny "Opieka i troskliwość cesarzowej Marii Fiodorowny nad ubogimi". Malował przede wszystkim portrety, czasem obrazy alegoryczne, religijne i historyczne. Przyjaźnił się z Mickiewiczem i wykonał jego portret olejny. Osobowość malarza zainspirowała Mickiewicza do stworzenia postaci guślarza.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]