Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GOSŁAWSKI Józef Jan | Autokarykatura, 1933

Józef Jan GOSŁAWSKI (1908 - 1963)

Autokarykatura, 1933

ołówek, papier; 31,5 x 23 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisany p. d.: Auto Kary Katura / Gosławski Joz 1933 r.;
pochodzenie: Kolekcja prywatna Polska. Zakup w Domu Aukcyjnym Desa Unicum 18 lutego 2016 r. - Aukcja Prac na Papierze.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GOSŁAWSKI Józef Jan
Józef Jan Gosławski urodził się 24 kwietnia 1908 w Polanówce na Lubelszczyźnie. Dzieciństwo spędził w pobliskiej Wąwolnicy, zaś edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Rzemiosł Budowlanych w Kazimierzu Dolnym. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a w 1932 rozpoczął studia na krakowskiej ASP u prof. Xawerego Dunikowskiego. Kolejnym etapem jego kształcenia była pracownia prof. Tadeusza Breyera na ASP w Warszawie. Otrzymanie stypendium umożliwiło mu wyjazd do Rzymu, gdzie w 1937 uzyskał dyplom Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do Warszawy powrócił w lipcu 1939. Lata okupacji spędził w Wąwolnicy. Po zakończeniu wojny brał udział w pracach konserwatorskich w Kazimierzu Dolnym (m.in. przy kamienicy "Pod świętym Mikołajem"). W 1947 został kierownikiem Katedry Medalierstwa i Rzeźby w Metalu w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W tym czasie pełnił również funkcję prezesa Zarządu Okręgu ZPAP. W 1948 poślubił Wandę Mankin, z którą miał dwie córki - Bożenę Stefanię i Marię Annę. W 1956 wraz z rodziną przeniósł się do Warszawy. Od 1961 pełnił funkcję prezesa sekcji Rzeźby Zarządu Głównego ZPAP. Zmarł 23 stycznia 1963 roku.

W jego twórczości dopatrywać się można wpływów kubizmu, koncepcji Stanisława Szukalskiego, środowiska Polskiej Sztuki Stosowanej, a także sztuki antycznej i renesansowej. Większość przedwojennego dorobku Gosławskiego nie zachowała się. Do najbardziej znanych realizacji Józefa Gosławskiego zaliczyć można pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, pomnik Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim, rzeźbę "Muzyka" na Warszawskim MDM-ie. Unikalnymi dziełami Gosławskiego są karykatury rzeźbiarskie, m.in. Józefa Piłsudskiego i Mahatmy Gandhiego. Był autorem licznych medali, w dużej mierze o tematyce martyrologicznej, w których był prekursorem stosowania nieregularnego kształtu. Zaprojektował także monety, w tym pięciozłotówkę z rybakiem, dziesięciozłotówkę z Kopernikiem oraz stuzłotówkę milenijną z Mieszkiem i Dobrawą. Jego twórczość doceniano niejednokrotnie podczas konkursów artystycznych. Odznaczono go także m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Prace artysty znajdują się w zbiorach licznych muzeów i placówek kulturalnych w Polsce i na świecie, a także w kolekcjach prywatnych. O trwającym zainteresowaniu twórczością artysty świadczy udział jego dzieł w licznych wystawach, a także sięgnięcie do jego medali przez Mennicę Polską (dukat lokalny Lidzbarka Warmińskiego – medal „Lidzbark Warmiński – miasto mężów znakomitych”; seria Słynni Medalierzy – wybity po 70 latach medal – „Rok 1939”).
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]