Plakat I Wystawa Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, 1902 r.
litografia barwna/papier, 98 x 73,5 cm LIETRATURA: - M. Czubinska, Polski plakat secesyjny, Kraków 2003, poz. 18 - Fin de siecle w Krakowie, katalog wystawy, red. M. Czubińska, stan zachowania: plakat zgięty w połowie
W 1901 roku kilku związanych z Krakowem artystów, historyków sztuki i etnografów zawiązało Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana. Należeli do niego między innymi Włodzimierz Tetmajer, Józef Czajkowski i Jerzy Warchałowski. W przeciągu kilkunastu lat udało im się zorganizować szereg wystaw i publikacji o charakterze popularyzatorsko-naukowym. Celem działania Towarzystwa była promocja rodzimej sztuki opartej na folklorze. Ideolodzy grupy postulowani integracje sztuk w oparciu o sztukę ludową. Korzystali przy tym z formuły wpracowanej na przełomie XIX i XX wieku przez Stanisława Wyspiańskiego. Prezentowany plakat reklamował I wystawę Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, która odbyła się w Krakowie w 1902 roku. Autor, Józef Czajkowski, jedna z głównych postaci towarzystwa wykorzystał na swojej litografii szereg motywów typowej dla sztuki użytkowej tworzonej przez małopolskich chłopów. Tym samym plakat stał się wyrazem postulatów Towarzystwa nakłaniającego do powrotu do źródeł sztuki. Litografię opracowano w krakowskim Zakładzie Artystycznej Litografii Aureliusza Pruszyńskiego (Zakład; 1873-1901)
B. Biedrońska-Słotowa, A. Kilijańska. Kraków: MNK. 2005, s. 52 Brat Stanisława Czajkowskiego, także malarza. Studiował w akademii monachijskiej od 1891 roku u J. i L. Heterichów oraz Karla Marra. Późnej wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie uczył się w Academie Julian u J. P. Laurensa i B. Constantina, następnie u Jamesa Mac Neil Whistlera. Uczęszczał także do wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a w latach 1894 - 95 studiował malarstwo w krakowskiej SSP, a także architekturę na politechnice i w pracowni Tadeusza Stryjeńskiego. Był jednym z członków założycieli towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, z którym wystawiał od 1902 roku. Zajmował się projektowaniem witraży, kilimów, okładek książek. Od 1914 roku należał do stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie. W 1913 roku zorganizował Wydział Architektury w krakowskiej ASP, gdzie objął katedrę architektury wnętrz, później wykładał w Wilnie (Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. S. Batorego), a w 1922 roku był współorganizatorem SSP w Warszawie. Był jednym z organizatorów działu polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku. Malował pejzaże, portrety oraz sceny rodzajowe i wnętrza.
CZAJKOWSKI Józef
Brat malarza Stanisława, studia artystyczne rozpoczął w roku 1891 w Akademii Monachijskiej, następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian, w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a w latach 1894 - 1895 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz na tamtejszej Politechnice. Był artystą wszechstronnym. Oddany idei ogarnięcia całości życia przez sztukę wcielał ją w swej różnorodnej działalności - był malarzem (autorem portretów, pejzaży, scen rodzajowych), grafikiem, architektem, projektantem wnętrz, mebli, kilimów, plakatów, zajmował się krytyką sztuki i pracą pedagogiczną. Był członkiem i aktywnym działaczem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i „Warsztatów Krakowskich”, współzałożycielem Tow. „Polska Sztuka Stosowana” i spółdzielni artystów „Ład”. W 1913 zorganizował i następnie prowadził katedrę architektury wnętrz w ASP w Krakowie, od 1919 wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]