tusz lawowany, gwasz na papierze naklejonym na tekturę, 25,6 x 39 cm, sygnowany i datowany p.d. "J. CHEŁMOŃSKI", pod rysunkiem p.d. autorski (?) napis ołówkiem:" Intérieur d’Une [!] Wagon Russe [!] de III Classe". Na odwrocie naklejone orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, zaprzysiężonego biegłego sądowego, potwierdzające autorstwo Józefa Chełmońskiego: wystawione w Krakowie 4. VI.1940 r. Pracę zaopiniował również Tadeusz Matuszczak w 2007 r. (opinia nie załączona). Rysunek był eksponowany na "Wystawie Dzieł Józefa Chełmońskiego" w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie w roku 1907, jednej z największych wystaw ukazujących twórczość artysty jeszcze za jego życia (patrz: Katalog wystawy s. 5, nr 15; wystawiony p.t. W wagonie III klasy w Rosyi, wł. prywatna).
Rysunek wykonany został jako ilustracja dla "Le Monde Illustré" - paryskiego tygodnika, z którym Chełmoński, podczas swego pobytu w Paryżu, współpracował od początku 1884, tworząc rysunki ilustrujące różne bieżące wydarzenia. Współpraca trwała jeszcze przez trzy lata po powrocie do kraju wiosną 1887. Omawiany rysunek powstał w końcu 1887 i był reprodukowany (w wersji drzeworytniczej) w "Le Monde Illustré", nr 1615 z dnia 10 marca 1888, na stronie 153. Reprodukcję podpisano: Russie. Intérieur d’un wagon pendant l’hiver. (Dessin de M. Chelmonski, notre correspondant á Varsovie). Rysunek był eksponowany na "Wystawie Dzieł Józefa Chełmońskiego" w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie w roku 1907, jednej z największych wystaw ukazujących twórczość artysty jeszcze za jego życia (patrz: Katalog wystawy s. 5, nr 15; wystawiony p.t. W wagonie III klasy w Rosyi, wł. prywatna).
CHEŁMOŃSKI Józef
Był jendym z najwybitniejszych malarzy XIX w. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Studia rozpoczął w Klasie Rysunku w Warszawie (1867-1871r.) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. W latach 1871-1874 pobierał nauki w monachijskiej Akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związał się z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Malowal sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. Oryginalność i egzotyka jego obrazów zapewniała mu powodzenie i liczne zamówienia, niestety obniżyło to poziom artystyczny prac. Jednak po powrocie do kraju i ponowne zetknięcie się z przyrodą wpłynęło na odrodzenie jego twórczości. Do tego okresu należą nastrojowe, liryczne pejzaże, ożywione niekiedy motywem dzikiego ptactwa oraz sceny podkreślające związek człowieka z naturą.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]