a) UKRAIŃSKA DZIEWCZYNA b) SCENA Z TRZEMA POSTACIAMI Ołówek, papier; 28,3 x 20,6 cm (w świetle ramy) Wzdłuż dolnej krawędzi obu rysunków napis piórem, ad. a): Autentyczność studiów ś. p. ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam J. Chełmońska; ad. b) Autentyczność ś. p. ojca mego Józefa Chełmońskiego pracy stwierdzam Jadwiga Chełmońska
Józef Chełmoński kształcił się w Warszawie u W. Gersona oraz w Akademii monachijskiej. Podczas kilkuletniego pobytu w stolicy Bawarii zetknął się z tamtejszym środowiskiem malarzy polskich skupionych wokół J, Brandta oraz M. Gierymskiego. Zainspirowany malarstwem realistycznym słynnych "monachijczyków" udał się do Paryża, gdzie wystawiał na oficjalnych Salonach i wkrótce zdobył rozgłos. Jego pejzaże z bezkresnych stepów Ukrainy oraz sceny rodzajowe rozgrywające się w folwarkach i kresowych miasteczkach zyskały ogromne powodzenie, wiele z nich trafiło do Anglii i Stanów Zjednoczonych. W twórczości artysty znaczną rolę odegrał koń. W przeciwieństwie do wytwornych przedstawień J. Kossaka czy M. Gierymskiego, Chełmoński ukazywał mocne, krępe sylwetki tych zwierząt, stosując często silne skróty perspektywiczne. W 1887 powrócił na stałe do kraju i osiadł we wsi Kuklówka, skąd jeszcze kilkakrotnie wyjeżdżał na Ukrainę, Litwę, Polesie.
CHEŁMOŃSKI Józef
Był jendym z najwybitniejszych malarzy XIX w. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Studia rozpoczął w Klasie Rysunku w Warszawie (1867-1871r.) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. W latach 1871-1874 pobierał nauki w monachijskiej Akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związał się z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Malowal sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. Oryginalność i egzotyka jego obrazów zapewniała mu powodzenie i liczne zamówienia, niestety obniżyło to poziom artystyczny prac. Jednak po powrocie do kraju i ponowne zetknięcie się z przyrodą wpłynęło na odrodzenie jego twórczości. Do tego okresu należą nastrojowe, liryczne pejzaże, ożywione niekiedy motywem dzikiego ptactwa oraz sceny podkreślające związek człowieka z naturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]