olej na tekturze, 24,8 x 38 cm, sygnowany u dołu po lewej "Józef Chełmoński". Na odwrocie "Orzeczenie" dra Kazimierza Buczkowskiego z 28 IV 1943 r., zaświadczające oryginalność obrazu.
"Nie pojmie całej nieprzebranej poezji krajobrazów Chełmońskiego ten, kogo nie nęci samotność w polu, cicha godzina zmierzchu, szum wiatru w sosnach i topolach, kto nie umie godzinami patrzeć w szare, sunące po niebie obłoki dnia srebrnego, leżeć w polu w prażących promieniach słońca, słuchając z przymkniętymi oczami radosnych pieśni skowronków". (Eligiusz Niewiadomski, Malarstwo polskie XIX i XX wieku). Obraz Józefa Chełmońskiego pochodzi z ostatniego, najdłuższego etapu działalności twórczej malarza, który przypada na lata spędzone w mazowieckiej Kuklówce. W pejzażach z tego czasu malarz przedstawia płaskie i monotonne Mazowsze, wybierając najprostsze motywy: kawałek pola, podmokłą łąkę lub przejrzystą toń stawu, niekiedy dukt leśny lub ścieżkę wśród krzewów. Niezwykła umiejętność uchwycenia nastroju mglistego poranka nad rzeką, sitowie i wyłaniająca się w dali sylwetka lasu, mistrzowskie budowanie formy pewnymi pociągnięciami pędzla nadają skromnemu pejzażowi - szczególne walory estetyczne.
CHEŁMOŃSKI Józef
Był jendym z najwybitniejszych malarzy XIX w. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Studia rozpoczął w Klasie Rysunku w Warszawie (1867-1871r.) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. W latach 1871-1874 pobierał nauki w monachijskiej Akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związał się z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Malowal sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. Oryginalność i egzotyka jego obrazów zapewniała mu powodzenie i liczne zamówienia, niestety obniżyło to poziom artystyczny prac. Jednak po powrocie do kraju i ponowne zetknięcie się z przyrodą wpłynęło na odrodzenie jego twórczości. Do tego okresu należą nastrojowe, liryczne pejzaże, ożywione niekiedy motywem dzikiego ptactwa oraz sceny podkreślające związek człowieka z naturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]