ołówek, papier; 20,5 x 17,5 cm w świetle passe-partout; sygnowany po lewej stronie u dołu: JÓZEF CHEŁMOŃSKI na odwrocie nalepka wystawowa: 2041 Autor Chełmoński Józef | Tytuł Parobczak | Rodzaj dzieła rys. | Cena | Własność | Data nadesłania 192
Józef Chełmoński początkowo studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Gersona. W 1872 roku rozpoczął studia malarskie w akademii monachijskiej u Strähubera i Anschütza. Po krótkim pobycie w Polsce, wyjechał ponownie za granicę, do Paryża w roku 1876. W tym okresie osiągnął duże mistrzostwo w szeroko, zamaszyście malowanych płótnach. Przyjeżdżał do kraju, ale na stałe powrócił w 1887 roku. Zamieszkał w Warszawie, po dwóch latach przeniósł się do Kuklówki. Malował głównie sceny rodzajowe, często z udziałem przedstawicieli ludu polskiego i ukraińskiego, na tle rodzimego pejzażu. Zasłynął zwłaszcza za granicą swoimi ukazywanymi w pędzie końskimi zaprzęgami. Wystawiał na oficjalnych Salonach w Paryżu odnosząc sukcesy. W czasach, od kiedy przeniósł się do majątku w Kuklówce podejmował częściej studia z natury, malował wyciszone, nastrojowe pejzaże, często na przełomie dnia i nocy.
CHEŁMOŃSKI Józef
Był jendym z najwybitniejszych malarzy XIX w. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Studia rozpoczął w Klasie Rysunku w Warszawie (1867-1871r.) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. W latach 1871-1874 pobierał nauki w monachijskiej Akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związał się z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Malowal sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. Oryginalność i egzotyka jego obrazów zapewniała mu powodzenie i liczne zamówienia, niestety obniżyło to poziom artystyczny prac. Jednak po powrocie do kraju i ponowne zetknięcie się z przyrodą wpłynęło na odrodzenie jego twórczości. Do tego okresu należą nastrojowe, liryczne pejzaże, ożywione niekiedy motywem dzikiego ptactwa oraz sceny podkreślające związek człowieka z naturą.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]