Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
CHEŁMOŃSKI Józef | NARZĘDZIA KOWALSKIE

Józef CHEŁMOŃSKI (1849-1914)

NARZĘDZIA KOWALSKIE

Kredka na papierze barwionym na brązowo 17 x 26,6 cm
Na odwrocie owalna pieczęć o treści: Hotel Drouot / Joseph Chelmonski / Etude Dumousset - Debrau"

Wystawiany - "Józef Chełmoński. Odzyskane rysunki", Galeria Miejska Arsenał, Poznań VI.-VII. 1996 r.
Literatura - Tadeusz Matuszczak, Józef Chełmoński, odzyskane rysunki, katalog wystawy, Poznań, 1996 r.
Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1867-1871) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. Od 1872 r. przebywał w Monachium, gdzie przez kilka miesięcy doskonalił warsztat w tamtejszej akademii. Duży wpływ na jego dalszą twórczość wywarła sztuka J. Brandta i M. Gierymskiego. W 1875 r. udał się do Paryża, gdzie wystawiał na oficjalnych salonach. W okresie paryskim działał także jako grafik i ilustrator współpracując z "Le Monde IllustrŽ". W 1887 r. na stałe powrócił do kraju, gdzie osiadł w miejscowości Kuklówka.
W dorobku artysty dominowały nastrojowe krajobrazy oraz sceny z chłopskiego życia będące manifestacją pełnego realizmu. Dowodem ich uznania są liczne nagrody, które otrzymywał artysta m.in.: Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1889), Ehrendiplom w Berlinie (1891), Dyplom honorowy na Wystawie Powszechnej we Lwowie (1894).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CHEŁMOŃSKI Józef
Był jendym z najwybitniejszych malarzy XIX w. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Studia rozpoczął w Klasie Rysunku w Warszawie (1867-1871r.) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. W latach 1871-1874 pobierał nauki w monachijskiej Akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związał się z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Malowal sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. Oryginalność i egzotyka jego obrazów zapewniała mu powodzenie i liczne zamówienia, niestety obniżyło to poziom artystyczny prac. Jednak po powrocie do kraju i ponowne zetknięcie się z przyrodą wpłynęło na odrodzenie jego twórczości. Do tego okresu należą nastrojowe, liryczne pejzaże, ożywione niekiedy motywem dzikiego ptactwa oraz sceny podkreślające związek człowieka z naturą.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]