olej na desce, 29,5 x 38,5, sygnowany l.d.: "Józef Brandt z Warszawy" na odwrocie naklejka identyfikacyjna i kartka przytwierdzona lakową pieczęcią "Jan Małachowski/ ze spuścizny pośmiertnej/ Helena Małachowska"
Lata siedemdziesiąte XIX wieku były okresem pełnego rozkwitu sił twórczych Brandta. Artysta miał już za sobą wielki sukces wystawionej w Paryżu "Bitwy pod Chocimiem" oraz prezentowanej w Wiedniu "Bitwy pod Wiedniem". W 1871 r. Brandt udał się w podróż po Ukrainie. Wraz z Juliuszem Kossakiem odwiedzili Dzikie Pola, kresowe miasta, wsie, magnackie rezydencje. Podróż ta wielokrotnie inspirowała malarza. Temat zalotów - cieszący się wielką popularnością był przez Brandta często powtarzany. Powstało kilka zbliżonych do siebie wersji - "Kozak i dziewczyna przy studni" (Muzeum Narodowe w Kielcach), "Zaloty" (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz "Zaloty" (Muzeum Mazowieckie w Płocku).
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]