(Po kweście. Od dworu do dworu) 1895-1898; olej, płótno, 60 x 100 cm; sygn. p. d.: Józef Brandt/ z Warszawy/ - Monachium Na odwrocie stemple: 1./ - WIMMERS/ GALLERY OF FINE ARTS/ MUNICH; 2./ - W. COLLER & CO/ NACH FOLGER/ IN WIEN/ Martahrlferstrasse 45/ Silberne Medaille.
Praca opisana i reprodukowana: Nasze ryciny, w: "Tygodnik Ilustrowany" 1899, 1. półrocze, nr 1 (2045) z dnia 1 stycznia 1899; tekst na s. 16; il. na ss. 10-11 (drzeworyt); Biesiada Literacka 2. półrocze 1901, il. s. 485; Józef Brandt, [Album 13 reprodukcji] Wyd. A. J. Ostrowski, Łódź [wyd. po 1915] tabl. nlb. 12. (W służbie bożej - Au service du Clergé - In Clergy`s Service) Oferowany obraz Józefa Brandta należy do nurtu scen rodzajowych. Przedstawia zakonnika oraz woźnicę siedzących na saniach ciągniętych przez dwa konie. Obaj odziani są w stroje wyraźnie charakteryzujące stan, do którego należą. Chłop-woźnica, drobnej postury, ma na sobie szary, luźny płaszcz do kolan, czarne, wysokie buty, rękawice oraz czapę, spod której wystają przydługie blond włosy. Zakonnik-kwestarz, otyły ubrany w ciemno brunatną pelerynę z kapturem. Obaj spoglądają na widza, a ich twarze oddane zostały niezwykle werystycznie. Jest to scena wyjęta z życia wsi, kiedy to zakonnik odwiedzając dwory i gospodarstwa zbiera datki na cele charytatywne lub wspomagające funkcjonowanie klasztoru. Artysta wspaniale oddał nie tylko typy postaci, ale także moment schyłku mroźnego lecz pogodnego dnia. Daje się także wyczuć pewnego rodzaju spokój i wyciszenie, na chwilę przerwane przez przejeżdżające sanie, przed którymi ustępują z drogi trzy wrony. Wśród chat, od których zaprzęg się oddala, tylko w oknie jednej jarzy się ciepłe, pomarańczowe światło, przywodzące na myśl prace Józefa Chełmońskiego. W obrazie zwraca uwagę charakterystyczne dla Brandta budowanie kompozycji opartej na diagonalach, a także wspaniałe ujęcie koni, w malo - waniu których doszedł do prawdziwej perfekcji. Typowe także nie tylko dla Brandta, ale w ogóle malarzy monachijskich było utrzymanie pierwszego planu w cieniu oraz rzucenie promieni słońca w dali.
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]