olej, deska fazowana 13,3 x 23 sygnowany u dołu po lewej: "Józef Brandt z Warszawy 1880 r."
Na odwrocie kartka Salonu sprzedaży dzieł sztuki przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz lakowa pieczątka kolekcjonerska "JS".
Odpoczynek w stepie. Swobodne pozy, dobrze wyczuty nastrój leniwego upału. Obraz zapewne identyczny z "Taborem myśliwskim a podróży", reprodukowany w "Tygodniku Powszechnym" 1880 półr. I s. 312-313.
Bardzo dobra, ozdobna rama z epoki.
Brandt studiował w Paryżu, od 1862 stale mieszkał w Monachium. Najpierw jako student Akademii, potem jako samodzielny malarz prowadzący pracownię, w której uczyli się przybysze z Polski. Miał tam zbiory realiów historycznych - broni, zbroi, oporządzenia, którą wykorzystywano do batalistycznych obrazów z XVII w. Pisał się "z Warszawy", żeby go nikt za Niemca nie uważał (a trudno było w Monachium pisać "ze Szczebrzeszyna"). Profesor honorowy w Berlinie, Monachium i Pradze.
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]