Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
BRANDT Józef | PEJZAŻ ZE SZTAFAŻEM, 1874

Józef BRANDT (Szczebrzeszyn, 1841-1915, Radom)

PEJZAŻ ZE SZTAFAŻEM, 1874

Olej, deska; 20 x 25,2 cm
Sygnowany l.d.: J. Brandt. | 74.
Na odwrocie papierowa nalepka: 15372 | Brandt Józef | Tytuł Pejzaż Rodzaj dzieła ol. | Cena ... Własność ZH(?)...Data nadesłania 1926(?) | kwit 38
Na ramie fragment nalepki z napisem: Kwiatkowska Eugenia | (.]arszawa, dnia 28 listopada 1953 r.
Stan zachowania: obraz po konserwacji.

Józef Brandt w roku 1858 wyjechał do Paryża na studia inżynierskie, jednak wkrótce porzucił je na rzecz malarstwa. W latach 1859-60 uczył się w paryskiej pracowni L. Cognieta, korzystając także ze wskazówek Henryka Rodakowskiego i Juliusza Kossaka. W roku 1860 wraz z Juliuszem Kossakiem odbył wycieczkę na Podole i Ukrainę. Po powrocie - w latach 1862-66 - kontynuował naukę malarstwa w Akademii monachijskiej u F. Adama, T. Horschelta i K. Piloty`ego. Po studiach zamieszkał w Monachium, gdzie otworzył i prowadził własną pracownię malarską, stając się przywódcą polskiej kolonii artystycznej i nauczycielem wielu malarzy. Wyjeżdżał często na Ukrainę, Wołyń, Podole oraz do Turcji. Od roku 1875 miesiące letnie spędzał w swoim majątku Orońsko pod Radomiem. Był członkiem i honorowym profesorem berlińskiej Akademii Sztuki (1875), monachijskiej (1878) i praskiej Akademii Sztuk Pięknych (1900). Był wybitnym malarzem-batalistą. W swoich obrazach najchętniej przedstawiał epizody z wojen szwedzkich i polskich wojen kresowych XVII wieku. Malował również sceny rodzajowe, a niekiedy także pejzaże. Papierowa nalepka Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z 1926 roku pozwala na domniemanie, że obraz jest tożsamy z Pejzażem zaprezentowanym na wystawie zbiorowej Józefa Brandta: (por.: Wystawa zbiorowa dzieł Józefa Brandta, "Przewodnik nr XIV", TZSP 1926, s. 18 poz. 27).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BRANDT Józef

W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]