ołówek, sepia, gwasz na papierze, 20 x 39 cm, sygnowany ołówkiem p.d. "JB.", na odwrocie kartka wystawowa TZSP z danymi o obrazie (autor, tytuł, technika, data nadesłania - 14 VI1926 r., właściciel - "H. Brandtowa / Radom").
Wystawiany: Wystawa zbiorowa dzieł Józefa Brandta, Zachęta, czerwiec 1926. Przewodnik TZSP nr XIV, poz. 55 "[...] Wyrażam opinię, że jest to oryginalna praca Józefa Brandta (1841-1915) będąca brawurowym, z dużym zacięciem wykonanym studium kompozycyjnym do obrazu o batalistycznej tematyce związanej z wojnami turecko czy też tatarsko-polskimi. W przekonaniu moim szkic ten cechują wybitne walory artystyczne charakterystyczne dla twórczości Brandta" (z ekspertyzy prof. dr Jerzego Sienkiewicza z 4 XII 1975 r.).
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]