olej/płótno, 50 x 50 cm sygnowany i datowany na odwrociu
Ukończyła ASP w Gdańsku dyplomem na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego i sitodruku pod kierunkiem ad. II st. Aleksandra Widyńskiego. Prezentowany obraz pochodzi z cyklu "28 dni" wystawianego w marcu 2009 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
ŻYCHNIEWICZ-TOMA Jowita
Jowita Żychniewicz (ur. 1976 r.) ukończyła ASP w Gdańsku dyplomem na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach: malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego i sitodruku pod kierunkiem ad. II st. Aleksandra Widyńskiego. W 2004 r. znalazła się w gronie 100 finalistów konkursu "Obraz Roku" miesięcznika Art & Business, czemu towarzyszyła wystawa w Królikarni - Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Ministra Kultury za współudział w realizacji projektu „W kolorze mniej boli” w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku. Ma na koncie kilka wystaw zbiorowych m.in.
Jowita Żychniewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku W 2004 znalazła się w gronie 100 finalistów konkursu Obraz Roku miesięcznika Art & Business, czemu towarzyszyła wystawa w Królikarni w Warszawie. W 2005 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury za współudział w realizacji projektu W kolorze mniej boli w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku.
Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Jowitę Żychniewicz interesuje kobieta. Artystka ukazuje jej ciało w kontekście chorób przypisanych płci budzących lęk i jednocześnie powodujących społeczny ostracyzm, nieakceptację. Jej obrazy są analizą kobiecości w jej najbardziej ekstremalnych, krańcowych przejawach.
Cykl 28 obrazów stworzonych na potrzeby projektu jest rejestracją miesiąca pracy kobiety na stanowisku opiekunki osób starszych. W swoich kompozycjach Żychniewicz wykorzystała zapiski z codziennych raportów pracownika domu opieki społecznej i osobistego pamiętnika. Ta perspektywa wychodząc od życia jednej kobiety poszerza punkt widzenia o życie innych. Zapis artystki to nie tylko jej 28 dni ale również świadectwo życia kobiet pozostających na marginesie społeczeństwa. Praca Żychniewicz dotyka różnych aspektów kobiecości – stereotypu empatii/troski o innych, miesza sprawy codzienne, błahe, banalne z kwestiami bardziej ostatecznymi - starości, choroby, wykluczenia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]