olej, płótno, 73 x 60 cm; sygn. na odwrocie: JERZY NOWOSIELSKI 1977
Oferowany obraz powstał w dojrzałym okresie twórczości Jerzego Nowosielskiego. Artysta oddał w nim tak charakterystyczne dla jego malarstwa transformację perspektywiczną, zawężone kadrowanie przestrzeni, uproszczony modelunek, niemal płaskie formy, zawężenie palety, w tym przykładzie bazujące na kontraście barwnym czerni, brązu, oranżu i jego pochodnych. Tym samym praca wywiera silne emocje na odbiorcy. Obraz staje się odkrywaniem tajemnicy, którą widz wraz z artystą próbuje odkryć. Obrazy malarza są stylizowane na ikonę, w okresie lat 40. i 50. Nowosielski poszukiwał własnej drogi artystycznej, o czym świadczą prace abstrakcyjne, następnie powroty do figuracji, aby z czasem umiejętnie połączyć te dwie stylistyki. Abstrakcja, którą uprawiał przyniosła jego sztuce nowe możliwości uproszczenia modelunku, wyeksponowanie "rysunkowości", spłaszczenie przestrzeni, dążenie do uogólnienia. Za kulisami jest doskonałym przykładem dojrzałej już twórczości malarza, który bazując na wypracowanym przez siebie kanonie, przekazuje widzom własne postrzeganie sztuki. Jerzy Nowosielski był wielokrotnym laureatem wielu nagród m.in. Nagrody II (1962) i I stopnia (1973, 1981, 1997) Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody im. Władysława Pietrzaka (1967), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1981) czy Medalu św. Marii Magdaleny II stopnia (1985) - najwyższe odznaczenie cerkwi prawosławnej w Polsce, reprezentował też Polskę na Biennale w Wenecji (1956) i w Săo Paulo (1959) Bibl.: Jerzy Nowosielski, kat. wystawy: Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, 21.03-27.04.2003, wyd.: Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003 K. Czerni, Nietoperz w świątyni, Warszawa 2011
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:[email protected]
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]