olej, płótno; 70 x 100 cm sygn. na odwrocie: JERZY NOWOSIELSKI Na odwrocie, nalepka: BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH/ KRAKÓW, PLAC SZCZEPAŃSKI 3a/ Lp. 707 Okręg ???.. Nr leg????/ Autor: Jerzy Nowosielski Format 70 x 100/ Technika: olej cena: 30000/ Tytuł dzieła i dat. wyk. Pracy: Porwanie/ Europy oraz pieczęć: WOJEWÓDZKI KONSEWRATOR ZABYTKÓW W KRAKOWIE/ Przedmiot nie podlega zakazowi wywozu za granicę.
Obraz posiada certyfikat autentyczności Fundacji Nowosielskich Tytuł obrazu oparty jest na starożytnym micie opisanym przez Owidiusza w "Metamorfozach". Europa, córka króla fenickiego słynęła ze swej piękności. Zakochany w niej Jowisz, przemieniony w białego byka o złotych rogach, uniósł ją na swym grzbiecie przez morze na Kretę. Imię Europy zostało nadane części świata, do której należała wyspa Kreta. Mit o porwaniu Europy chętnie był wykorzystywany jako temat wielu dzieł sztuki. Artysta wyborem tytułu podejmuje dialog z kulturą antyczną. Pokazuje nam obraz przemyślany, operujący ciekawym kolorem, wielowarstwowy i fascynujący w swym wyrazie. To wszystko składa się na dzieło, które śmiało można zaliczyć do klasy muzealnej.
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]