olej, płótno; 60 x 72 cm; na odwrocie, na krajce płótna napis autorski (?): NOWOSIELSKI; na odwrocie nalepka z Ministerstwa Kultury i Sztuki (Departament Plastyki Wydział Twórczości Plastycznej) wraz z okrągłym stemplem, zawierająca odręcznie wypisaną informacją o obrazie: I - 1154 - 5241 / Nowosielski Jerzy / Pejzaż z wiatrakami / olej 72 x 60 cm / 2.500,- / z wystawy indywidualnej / Łódź 4 VI 1957. Według przekazu oferenta obraz był eksponowany na wystawie indywidualnej w łódzkim CBWA, 8-30 stycznia 1957 r., następnie wystawę powtórzono w Warszawie.
"W czasie pracy w ostatnim roku stwierdziłem, że wszelka figuratywność jest dla mnie przeszkodą w spontanicznym stwarzaniu efektów plastycznych, które by mnie w pełni zadowalały. Tereny do eksploatacji - jeżeli pożuci się tradycyjne nawyki warsztatowe są wielkie i tajemnicze. Najważniejsze, to śmiałe przyswajanie dla uczucia i świadomość tych niezbadanych możliwości malarskich, zionących dotąd chłodem i obcością. Są malarze, posuwający się w swej praktyce do wyłącznego posługiwania się metodami mechanicznego prowokowania efektów plastycznych. Choć wiele im zawdzięczam - nie widzę dla siebie konieczności uciekania się do tego puryzmu technologicznego. Myślę, że obecnie można sobie pozwolić na większą swobodę - wyłom w świadomości plastycznej został już dokonany. Mimo zerwania z pewnym typem figuratywności jaki dotychczas uprawiałem - czuję, że moje obecne obrazy pozostają w jakimś wewnętrznym związku z tradycjami malarskimi, które mnie dotychczas inspirowały." Wstęp do ulotki towarzyszącej wystawie z 1957 roku, Jerzy Nowosielski; za: A. Starmach, M. Porębski, Kalendarium, w: Jerzy Nowosielski, [Kraków] 2003
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]