węgiel, tusz/papier, płótno, 96 x 126 cm sygnowany w lewym dolnym rogu: `J. N.`
Estymacja: 20 000 - 40 000 zł
POCHODZENIE: bezpośrednio od artysty
WYSTAWY: 2003 Warszawa, Jerzy Nowosielski, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki
LITERATURA: Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, reprodukowany, poz. kat. 188, s. 189.
Koncert to pod względem formatu, jeden z największych znanych rysunków autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Motywy muzyczne wielokrotnie pojawiały się w pracach malarza. W 1954 roku wykonał dwa rysunki o tej tematyce, a potem powracał do tematu w pracach takich jak: "Portret podwójny" z 1956, "Wiolonczelista" z 1959 roku, czy wreszcie w najbardziej zbliżonym kompozycyjnie "Kwartecie" z 1962 roku. Muzyka była obecna w jego życiu od zawsze. To ojciec zaraził go nią w dzieciństwie. Pociągała go wtedy nawet bardziej niż samo malarstwo. W domu Nowosielskich często słuchano w radio oper z Wiednia, ojciec śpiewał w chórze cerkiewnym, a stryj grał na kilku instrumentach i właśnie u niego młody Jurek pobierał lekcje gry na skrzypcach. Jednak prawdziwego zachwytu dostarczały mu śpiewy chóralne w cerkwi na ul. Wiślnej w Krakowie. Cóż to były za głosy! Ciarki po skórze chodziły, włos się jeżył na głowie. Cudowne!, wspominał je po latach. Muzyczne fascynacje przeniosły się do jego obrazów z lat pięćdziesiątych. W 1959 roku powstał chyba najsłynniejszy z tego cyklu, obraz zatytułowany Wiolonczelista, który zostanie później nominowany do nagrody Salomona Guggenheima w Nowym Jorku i zreprodukowany na znaczku przez Pocztę Polską w serii Polskie malarstwo współczesne. W soczyście czerwonym pomieszczeniu Nowosielski namalował nad wyraz smukłego muzyka w jasnym garniturze i okularach, wyglądającego jak święty z ikon Paleologów, który trzyma, podpartą taboretem wiolonczelę.
Andrzej Szczepaniak
"Nowosielski jest szalenie muzykalny, stad jego rytmy, mijania się, podziały - one same mu wychodzą. Nie musi znać teorii. To samo dotyczy kolorów."
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]