olej, deska, 22 x 30 cm; na odwrocie ołówkiem: J. Nowosielski 86; atramentem: Jerzy Nowosielski; pieczątka: (...) | Galeria Sztuki Współczesnej | ul. Floriańska 37, Kraków; poniżej wypisane: III oz 173 | G | 88; u dołu na odwrocie dedykacja: Kochanej Gizie - Kornel*
Jerzy Nowosielski studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule, a po wyzwoleniu naukę kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do 1947 roku. Dyplom otrzymał w pracowni E. Eibischa. Był założycielem i członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Od 1976 roku do 1992 roku zajmował się jako profesor nauczaniem w swojej macierzystej uczelni. Głęboka fascynacja malarstwem ikonowym przeżyta jeszcze w latach czterdziestych zaważyła na całej twórczości artysty. Nadała piętno niepowtarzalności kompozycjom tego jednego z wybitniejszych polskich artystów współczesnych. Nowosielski brał udział w licznych wystawach odbywających się w Polsce od roku 1945 oraz za granicą, między innymi w Wenecji w 1956, Sao Paulo w 1958, Nowym Jorku, w Mediolanie, w Paryżu, Londynie, Wiedniu w 1963, Sztokholmie w 1978. Malarz jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych, między innymi w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie, w kościele parafialnym w Wesołej pod Warszawą, w kościele ojców Reformatów w Krakowie, w kościele Ow. Ducha w Tychach. Dzieła artysty znajduja się w ważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej, zarówno prywatnych, jak i państwowych.
* Kornel Miron Filipowicz (1913 Tarnopol - 1990 Kraków), powieściopisarz, nowelista, poeta. Debiutował w 1934 roku. Był mężem Marii Jaremy. Od 1977 roku publikował poza cenzurą. Był autorem między innymi powieści Pamiętnik antybohatera oraz Śmierć mojego antagonisty, Romans prowincjonalny, Zabić jelenia, Dzień wielkiej ryby. Od 1989 roku był prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]