Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
NOWOSIELSKI Jerzy | Kobieta przed lustrem, 1977

Jerzy NOWOSIELSKI (1923 Kraków - 2011 Kraków)

Kobieta przed lustrem, 1977

akryl, płótno 70 x 100
na odwrociu na blejtramie napis: KOBIETA PRZED LUSTREM / WŁASNOŚĆ H. ZADREJKO I. 1977, na płótnie napis: JERZY NOWOSIELSKI
nalepka: FOURTH TRIENALLE . INDIA / Jerzy Nowosielski / Woman before a miror / acrylic on canvas / 1977

Studia artystyczne rozpoczął w 1940 r. w Kunstgewerbeschule w Krakowie. W 1942 r. zgłębiał tajniki malowania ikon w Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. Tam też studiował malarstwo ikon. W Krakowie związany był z kręgiem artystów, którzy utworzyli po wojnie Grupę Krakowską. W latach 1945-47 kontynuował naukę w ASP w pracowni E. Eibischa. Na przełomie 1948/49 wziął udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej prezentując obrazy przynależne do nurtu abstrakcji geometrycznej. Nie poddał się dyktatowi sztuki socrealistycznej skupiając się wówczas na malowaniu obiektów sakralnych; cerkwi i kościołów oraz wykonując prace scenograficzne. Ten nurt twórczości kontynuował w latach 70. podejmując się realizacji monumentalnych malowideł ściennych, m. innymi Drogi Krzyżowej w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej pod Warszawą lub prezbiterium kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach. W połowie lat 50. wypracował własny sposób obrazowania sytuujący się na krawędzi malarstwa abstrakcyjnego i symbolicznego świata ikon. Wizerunki malowanych ludzi sprowadził do syntetycznych znaków, płaskich sylwet określonych delikatną linią konturu. Oferowany obraz pochodzi z lat 70. i przedstawia typowy dla tego okresu twórczości artysty akt kobiecy we wnętrzu. Jego umieszczenie w mroku i zwielokrotnione odbicie w lustrzanych taflach wprowadza nastrój tajemniczości i umowności typowej dla malarstwa surrealistów. Kompozycje o podobnym wyrazie artystycznym reprodukowane są w katalogu monograficznej wystawy artysty: "Jerzy Nowosielski" (Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, 2003) - "Studium aktu z lustrem", 1973 ( kat. 512), "Akt przed lustrem", 1971 (kat. 469), " Kobieta z lustrem", 1973 (kat. 508); il. na s. 374, 375.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOWOSIELSKI Jerzy

Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]