akwarela, ołówek/karton, 32,4 x 22,8 cm sygnowany i opisany w prawym dolnym rogu: `J. N. Tychy`
Estymacja: 14 000 - 22 000 zł
POCHODZENIE: bezpośrednio od artysty
Lata 1982-1986 to praca nad realizacją polichromii w kościele pw. Ducha Świętego w Nowych Tychach-Żwakowie k. Katowic. Nowosielski opracowuje programy ikonograficzne kościoła i projektuje polichromię (ok. 2000 m2); artyście pomagają Halina Onichimiuk, dyplomantka J. Nowosielskiego i Bogdan Kotarba, architekt.
Nowy kościół tyski stanowi bardzo oryginalną i ciekawą kompozycję przestrzenną dzięki wybijającej się bryle dachu. Czterospadowy dach tworzy wokół kościoła, zbudowanego na planie prostokąta, szerokie podcienia. Na górze z dala już widoczne są 4 krzyże stylizowane na wzór krzyży prawosławnych. Całość architektury nawiązuje stylem do rodzimej tradycji i wschodniego budownictwa sakralnego. Świątynia jest dwupoziomowa. Górną część stanowi jednoprzestrzenny kościół, natomiast w dolnej znajdują się: kaplica, salki katechetyczne i zakrystia. Z wielkim uznaniem wyraził się o architekturze kościoła tyskiego wybitny malarz i znawca prawosławia prof. Jerzy Nowosielski. On też projektuje i wykona polichromię w górnym kościele ( ) H.P., Nowy kościół w Tychach, "Gość Niedzielny", Nr 28, 26 IX 1982
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]