olej/płótno, 82 x 66 cm sygn. i dat. p. d.: `1987-9 Truszkowski` tyt. l. g.: `HUMAN CROSSES`
W latach 1980-1986 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie, uzyskując dyplom w pracowni litografii. Od 1984 r. był prywatnym asystentem Zofii Kulik i Przemysława Kwieka (KwieKulik). W latach 1983 - 84 stworzył cykl fotografii unoszącego się poziomo w powietrzu artysty "Praca przeciw absurdowi". Jego rysunki i obrazy stały się znane po wystawie grupowej "Sztuka jest elektryczna" (maj 1983 BWA Lublin) oraz indywidualnych "Nihilizm Intelektu" na łódzkim Strychu (pa¼dziernik 1984) i w warszawskiej Pracowni Dziekanka (listopad 1984). Od 2000 r. tworzy wielkoformatowe obrazy nawiązujące w formie do banknotów i monet. Twórczość Truszkowskiego znajduje się w zbiorach kolekcji w kraju i zagranicą.
TRUSZKOWSKI Jerzy (Max Hexer)
Jerzy Truszkowski w latach 1980-1986 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Od 1984 r. był prywatnym asystentem Zofii Kulik i Przemysława Kwieka (KwieKulik). W latach 1983-1986 z grupą Łódź Kaliska, Zbyszko Trzeciakowskim i Jackiem Kryszkowskim współtworzył alternatywną Kulturę Zrzuty i podziemne pisma artystyczne „Tango” oraz "Halo Halo". W latach 1985-1989 ze Zbigniewem Liberą, Barbarą Konopką, Jackiem Rydeckim, Anną „Mirosłavą” Nowak, Januszem Rasińskim i Barbarą Wysocką współtworzył grupę Sternenhoch. Wspólnie malowali obrazy, koncertowali, wystawiali i wywoływali skandale organizowali akcje artystyczne/happeningi. Rysunki i obrazy Truszkowskiego zyskały popularność po wystawie grupowej „Sztuka jest elektryczna” (1983, BWA Lublin) oraz indywidualnej „Nihilizm Intelektu” na łódzkim Strychu i w warszawskiej Pracowni Dziekanka (1984). Jest jednym z prekursorów sztuki krytycznej i politycznej. Po 1990 r. opublikował kilkadziesiąt artykułów w prasie fachowej i sześć książek o sztuce współczesnej, czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1992 r. przebywał na trzymiesięcznym stypendium w Japonii po udziale w wystawie „Time and Tide” w Tokyo. Jego malarstwo cechuje ironiczna gra z różnymi konwencjami i stylami. Obrazy, fotografie oraz instalacje Truszkowskiego znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych we Wrocławiu i Szczecinie, w Muzeach Sztuki w Łodzi i Samarze (Rosja), w kolekcji Znaki Czasu w Katowicach, w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, w Muzeum Caricino w Moskwie, w Centrach Sztuki Współczesnej w Warszawie i Moskwie.
W 2002 r. artysta przyjął pseudonim artystyczny Max Hexer.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]