gwasz/papier, 49 x 66 cm
sygnowany i datowany p.d.: Kujawski 60
na odwrocie oprawy nalepki: proweniencyjna Collection Baronne Alix de Rothschild, Paris oraz Karl Flinker Galerie, 34 rue du Bac, Paris
WYSTAWIANY: - Jerzy Kujawski, Peintures, gouaches, Galerie Karl Flinker, Paryż, 18.X- 5.11. 1960
LITERATURA: - Jerzy Kujawski, Peintures, gouches, Galerie Karl Flinker, Paryż, 18.X-5.11. 1960 [kat.]
W okresie II wojny światowej związany z teatrem Tadeusza Kantora w Krakowie. W okresie 1945-1946 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Paryżu. W 1947 roku uczestniczył w Międzynawowej Wystawie Surrealistów w Paryżu. Członek grupy Phases, w której wystawach brał udział we Francji i Europie. Dzięki niemu w latach 50-tych i 60-tych XX wieku tendencje sztuki europejskiej przenikały do artystów krajowych. W latach 2005-2006 odbyła się wystawa monograficzna prac Kujawskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
Praca charakterystyczna dla twórczości artysty tego okresu, dynamiczna kompozycja utrzymana w stylistyce taszystowskiej przywodząca skojarzenia z kosmicznymi pejzażami. Chaos linii zostaje tu zderzony z bogactwem fakturowym materii abstrakcyjnej.
KUJAWSKI Jerzy
Urodził się 28 kwietnia 1921 w Ostrowie Wielkopolskim. Wysiedlony w trakcie wojny z Wielkopolski mieszkał na zmianę w Warszawie i Krakowie. Studiował na krakowskiej ASP. Po wojnie zamieszkał w Paryżu. Nawiązał kontakty z paryską awangardą a przede wszystkim André Bretonem. W 1947 roku wystawiał na słynnej, międzynarodowej, wystawie surrealizmu w Galerii Maeght w Paryżu. Od końca 1949 roku, aż po drugą połowę lat 50., Kujawski był twórcą abstrakcji gestu i malował obrazy, w których podważał zasady kompozycji figuralnej, kładąc nacisk na przypadek, automatyzm, swobodny układ kształtów i kolorów, niekontrolowaną ekspresję. W 1957 roku miał w Polsce pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Krzywego Koła na Starym Mieście w Warszawie, na której pokazał całą serię obrazów informel. Początek lat 60. w sztuce Kujawskiego to zainteresowanie przede wszystkim malarstwem materii. W drugiej połowie lat 60. porzucił abstrakcję i ponownie nawiązał do figuralnej wyobraźni, ale przefiltrowanej przez ikonosferę świata mediów. Inspirował się współczesnym otoczeniem i kliszami zaczerpniętymi z kultury masowej. Coraz częściej sięgał po monotypię, kalkomanię i serigrafię a więc do technikę budowania obrazów stosowanych przez artystów pop kultury. Ten typ twórczości w różnych wariantach, bliski sztuce końca wieku, będzie dominował aż po ostatnie prace z lat 90. Jerzy Kujawski zmarł 28 czerwca 1998r. w Paryżu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]