Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
KAŁUCKI Jerzy | Przebiegi XXIII, 2012 r.

Jerzy KAŁUCKI (1931 Lwów - 2022)

Przebiegi XXIII, 2012 r.

akryl/płótno, 160 x 115 cm
sygnowany i datowany na odwrociu, na blejtramie: 'Jerzy Kałucki 2012'
opisany na odwrociu: 'PRZEBIEGI XXIII'

WYSTAWIANY:
- "Jerzy Kałucki. Przebiegi", Galeria Starmach, Kraków, marzec - kwiecień 2013
LITERATURA:
- Jerzy Kałucki. Przebiegi, katalog wystawy, Galeria Starmach, Kraków 2013

"Przebiegi" Jerzego Kałuckiego to jeden z najnowszych cykli artysty- był realizowany w latach 2010-2012. Pierwsza prezentacja geometrycznych kompozycji z tego cyklu odbyła się wiosną 2013 roku w krakowskiej Galerii Starmach. O pracach z tego cyklu pisała Julita Deluga, kuratorka wystawy: "(…) O ich szczególnym znaczeniu na tle dotychczasowej twórczości Jerzego Kałuckiego stanowi fakt, że artysta całkowicie porzucił konwencję z użyciem koła i łuku. Pojawiają się natomiast kompozycje zbudowane z form - belek. Są one oparte na diagonalach dających duże poczucie ekspresji. Wytyczone przez artystę trasy dynamicznie tną płaszczyznę, czasem przełamując się. Niekiedy mają zaznaczony punkt zwrotny. Kolor znów zaczyna odgrywać istotną rolę i nabiera podobnego nasycenia jak w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to powstawały bardzo piękne prace budowane przy użyciu równie intensywnych i kontrastowych zestawień barwnych. Artysta rezygnuje z dominującej dotychczas ascezy, poszukując nowej formuły, która trafniej określiłaby jego aktualne odczucia i spojrzenie na otaczający świat. O swoim nowym cyklu Kałucki mówi: 'Nowe obrazy, od dotychczas powstałych, odróżnia zmiana spojrzenia na przestrzeń, a ściślej zmiana pozycji obserwatora. O ile wcześniejsze były próbami syntezy, nadania przestrzeni arbitralnej struktury, zawierającej całokształt doświadczonego świata we wszystkich jego punktach, to nowe obrazy są tymi punktami, jednostkowymi zdarzeniami przemijającymi w ułamkach czasu i one są tym co konstytuuje wszechświat'. Potrzeba rozwoju i zmiany jest stale obecna w twórczości Jerzego Kałuckiego. Jest to cecha niezwykle cenna. W Przebiegach artysta odważnie eksperymentuje, łącząc ze sobą dynamikę, wyraziste barwy oraz mocne i zdecydowane formy geometryczne. W efekcie powstają prace o niespotykanym do tej pory wyrazie, zachowując jednocześnie czystość, prostotę i klarowność, do których od początku dąży Jerzy Kałucki".


W latach 1951-57 studiował na ASP w Krakowie malarstwo i scenografię pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki. Od 1981 prowadzi pracownię malarstwa na poznańskiej PWSSP. Jest autorem licznych scenografii teatralnych i telewizyjnych. W 1959 roku zaczął wystawiać swe prace malarskie. Od 1976 jest członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej. Wystawiał również w krakowskiej Galerii Krzysztofory: np. "Pokaz obrazu odcinka luku o promieniu r=1970 cm". Oprócz malarstwa i scenografii uprawia rysunek, grafikę, zajmuje się działaniami przestrzennymi - instalacjami. Jerzego Kałuckiego często określa się, jako "filozoficznego konstruktywistę", a sam chętnie powołuje się na kontynuatora malarstwa zapoczątkowanego przez Kazimierza Malewicza.


PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KAŁUCKI Jerzy

Urodził się w 1931 w Lwowie. W latach 1951-57 studiował na ASP w Krakowie malarstwo i scenografię pod kierunkiem Z. Radnickiego i A. Stopki.Od 1981 prowadzi pracownię malarstwa na poznańskiej PWSSP. Jest autorem licznych scenografii teatralnych i telewizyjnych. W 1959 zaczął wystawiać swe prace malarskie. Od 1976 jest członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej. Wystawiał również w krakowskiej Galerii Krzysztofory: np. "Pokaz obrazu odcinka luku o promieniu r=1970 cm". Oprócz malarstwa i scenografii uprawia rysunek, grafikę, zajmuje się działaniami przestrzennymi - instalacjami. Jerzego Kaluckiego często określa się, jako "filozoficznego konstruktywistę", a sam chętnie powołuje się na kontynuatora malarstwa zapoczątkowanego przez K. Malewicza.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]