Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
DUDA-GRACZ Jerzy | Obraz 2349: Działoszyn-Prometeusz, 1998 r.

Jerzy DUDA-GRACZ (1941-2004)

Obraz 2349: Działoszyn-Prometeusz, 1998 r.

olej/płyta pilśniowa, 122 x 92 cm
sygnowany, datowany i nr katalogu autorskiego p.d.: `DUDA-GRACZ 2349/1998 r.`
na odwrociu naklejka autorska z opisem, tytułem i informacją `1 werniks`

Ukazany na obrazie pejzaż nie jest wytworem wyobraźni Dudy-Gracza. Namalowany krajobraz o wysokim horyzoncie jest realistycznym wyobrażeniem kamieniołomu w Lisowicach, małej miejscowości położonej niedaleko Działoszyna w województwie łódzkim. Ta nietypowa dla centralnej Polski skalista sceneria posłużyła artyście za dekorację do rozegrania sceny ilustrującej mit Prometeusza. To właśnie wprowadzenie nietypowego tła decyduje o tym, że obraz Dudy-Gracza jest realizacją typowej tak dla klasycznej poezji dramatycznej, jak i "wielkiego" malarstwa historycznego zasady decorum, według której wydarzeniom o wymowie tragicznej przystoi niezwykłe ujęcie. "Tragedii - pisał w jednym z wierszy Czesław Miłosz - przystoi oprawa skał potrzaskanych, piorunowych przepaści".

W dolnej części kompozycji malarz umieścił nagiego, zdeformowanego starością Prometeusza. Zamiast orła wydziobującego wątrobę mężczyzny widzimy swojskiego bociana. Tragiczny grecki mit nabiera w ujęciu Dudy-Gracza wymowy lokalnej. Historia rozgrywa się bez antycznego kostiumu i teatralnych rekwizytów. Bohaterowie obrazu nie epatują emocjami, a dramat wydaje się mieć charakter czysto psychologiczny. Równocześnie "spolszczenie" mitu dokonuje się tylko na płaszczyźnie ogólnej i "Obraz 2349" nie daje się wpisać w narodowościową wizję kultury. Duda-Gracz jest daleki od romantycznej ikonografii polskich Prometeuszów poświęcających się dla idei (ikonografii o tyle ciekawej, że inauguruje ją obraz obcy - kompozycja Horace`a Verneta z 1831 roku: "Prometeusz polski"). Jego scena, mimo wprowadzenia elementów lokalnego, polskiego kolorytu, utrzymuje charakter uniwersalnej przypowieści.
Duda-Gracz, co typowe dla jego twórczości z tego okresu, unika na prezentowanym płótnie dynamiki, gwałtowności i krzykliwych kolorów. Obraz rozegrany jest, jak wiele innych kompozycji artysty z lat 90., w subtelnych, świetliście bursztynowych tonach. Malarz potrafił ożywić kompozycję przez wprowadzenie delikatnych kontrastów tonalnych i zimnego, błękitnego pasa nieba, pozwalającego na rozbicie monochroniczności i oderwanie się od egzystencjalnego ładunku obrazu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DUDA-GRACZ Jerzy
Urodził się w 1941 w Częstochowie. W 1989 otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1984 jego prace wystawiane były na weneckim Biennale Sztuki W swej twórczości często posługuje się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Satyryk, reprezentuje ostry program publicystyczno - moralizatorski i osąd nad zdeprawowanym człowiekiem współczesnym, tworzy sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego obrazy zobaczyć można w czołowych Muzeach Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. Zmarł w listopadzie 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]